Reklama

W czwartek o apelu przeciwko budowie osiedla mieszkaniowego w rejonie Parku Śląskiego, który zgłosili rajcy z Forum Samorządowego. Apel, o niedopuszczenie do inwestycji ze strony katowickiej rady do chorzowskich samorządowców, został przyjęty jednogłośnie, bo wcześniej swoje oświadczenie bardzo podobnej treści wysłali radni Koalicji Obywatelskiej (KO). – Mamy nadzieję, że z taką samą gorliwością będziemy też troszczyć się o tereny zielone, tereny wspólne na terenie miasta Katowice – powiedział Jarosław Makowski z KO w trakcie sesji rady.

Spółka Green Park Silesia – chce zbudować w rejonie ulicy Targowej 15 budynków mieszkaniowych wielorodzinnych, czyli w sumie około 1100 mieszkań. Zaprojektowane budynki w sąsiedztwie Parku Śląskiego mają mieć wysokość od 5 do 9 kondygnacji. Na ich budowę nie pozwala plan miejscowy, ale Green Park Silesia chce wykorzystać do tego furtkę, którą daje tzw. specustawa deweloperska. Ostatecznie o możliwości budowy osiedla zdecyduje Rada Miasta Chorzów.

Reklama

– Park Śląski to jeden z najważniejszych terenów w naszym regionie. Park jest unikatową „oazą zieleni” zlokalizowaną pośrodku kilkumilionowej Metropolii. Od blisko 70 lat Park służy mieszkańcom śląska, będąc miejscem rekreacji, a także ważnych wydarzeń o charakterze kulturalnym i sportowym – czytamy w apelu do prezydenta Chorzowa i tamtejszej rady. – Planowane inwestycje negatywnie wpłyną na Park i jego bezpośredni otoczenie. Budowa osiedla spowoduje konieczność dużej wycinki drzew, co pogorszy stan środowiska w tym obszarze. Inwestycja może również negatywnie wpłynąć na ekosystem Parku Śląskiego – przekonują rajcy.

Wizualizacja inwestycji przy ulicy Targowej / fot. BIP UM Chorzów

W apelu pojawił się też wątek paraliżu komunikacyjnego w tej części Katowic. Jak przekonywał Adam Skowron z Forum Samorządowego inwestycja Green Park Silesia może być dopiero początkiem.

– Mówimy tutaj teraz o terenie Green Park, natomiast tuż obok tego terenu także prywatny właściciel ma kolejne działki. Jeżeli na tych wszystkich terenach – teren Green Parku będzie precedensem – dojdzie do inwestycji, to wyobraźmy sobie, że wkładamy do Parku ponad połowę osiedla Paderewskiego – mówi Adam Skowron z Forum Samorządowego. – Miejsce, które jest bardzo źle skomunikowane, mieszkańcy Dębu i Rada Jednostki (Pomocniczej) Dębu na ostatnim spotkaniu także bardzo mocno podnosili ten fakt. Sytuacja jest bardzo poważna – dodał.

Przed głosowaniem w sprawie apelu głos zabrał Jarosław Makowski z Koalicji Obywatelskiej, który zaznaczył, że jego klub cieszy się z apelu bo jest bardzo podobny, do tego co kilka dni wcześniej publikowała Koalicja Obywatelska.

– Ja się bardzo cieszę, że radni Forum Samorządowego troszczą się o Park Śląski i o tereny przyległe do Parku Śląskiego i że dostrzegają problem, iż nie zawsze rozbudowa deweloperska służy podnoszeniu jakości życia mieszkańców, a przede wszystkim także ochronie terenów zielonych i przestrzeni wspólnej – powiedział Jarosław Makowski. – Mamy nadzieję, że z taką samą gorliwością będziemy też troszczyć się o tereny zielone, tereny wspólne na terenie miasta Katowice – dodał Makowski.

Apel przyjęto jednogłośnie.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
3 + 12 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.