Marcin Krupa sadzący drzewo / fot. UM Katowice
Reklama

Posadzili drzewo ze smartphona w Katowicach. Jarząb mączny Magnifica został posadzony na ulicy Sobieskiego. To pierwsze drzewo, które pojawiło się w mieście z inicjatywy mieszkańca, który zgłosił ten rejon do nasadzenia w ramach aplikacji „wCOP drzewo”. Do 13 listopada mieszkańcy zgłosili 340 miejsc do obsadzenia drzewami.

Aplikacja została uruchomiona w lipcu, nawiązuje do grudniowego Szczytu Klimatycznego (COP24). To właśnie dzięki niej mieszkańcy wskazują miejsca do posadzenia drzewa, a urzędnicy weryfikują, czy jest możliwość lokalizacji drzewa w danym rejonie.  Użytkownik aplikacji zaznacza po prostu miejsce na mapie – jeżeli teren jest miejski to wniosek jest przyjęty i dalej rozpatrywany, jeżeli teren jest prywatny, wniosek jest odrzucany.

Reklama

– Wniosków odrzuconych jest więcej niż  zaakceptowanych, ale tego się spodziewaliśmy, biorąc pod uwagę doświadczenia Gdańska czy Warszawy, gdzie działają podobne aplikacje. W Gdańsku udaje się posadzić ok. 35 proc. wnioskowanych drzew. Jak widać w terenie zurbanizowanym nie jest to zadanie proste. My na ostateczne podsumowanie będziemy musieli poczekać do końca procesu weryfikacji – mówi Wioleta Niziołek – Żądło, koordynator projektów społecznych w UM w Katowicach.

Prezydent Katowic wziął udział w posadzeniu pierwszego drzewa.

– To kolejna aplikacja po Naprawmyto.pl, która udowadnia, że mieszkańcy chętnie korzystają z nowoczesnych narzędzi, jakie im udostępniamy. W ten sposób mają realny wpływ na swoje otoczenie, a my reagujemy na ich oczekiwania. Wspólnie możemy lepiej zadbać o miasto – mówi prezydent Marcin Krupa.

Zgodnie z założeniami akcji, wnioskodawcy będą zawsze informowani o dacie i godzinie wCOPania „ich” drzewa. Lokalizację przy ulicy Sobieskiego wskazał pan Michał, mieszkaniec ul. Gliwickiej. W uzasadnieniu napisał:

“Szkoda patrzeć, jak marnuje się taki kawałek zieleni, których w tej okolicy jest tak niewiele. Idealne miejsce na dwa drzewa, co pozwoli uatrakcyjnić dzielnicę”.

Sadzenie drzewa / fot. UM Katowice

Ważne nie tylko to, co widać

Dwóch drzew nie można w tym miejscu posadzić, ze względu na przebiegającą pod ziemią infrastrukturę, ale jedno tak. Zakład Zieleni Miejskiej za każdym razem dokładnie ogląda teren, sprawdza jeszcze raz możliwe kolizje z podziemną infrastrukturą czy urządzenie terenu, dobiera gatunek do lokalnych warunków.

Wybraliśmy drzewo atrakcyjne wizualnie, które do tego ma wąską koronę, nie wymaga więc później ingerencji i przycinania, np. ze względu na widoczność znaków drogowych – mówi Magdalena Biela, zastępca dyrektora Zakładu Zieleni Miejskiej.

Zgłoszenia w tej turze będą przyjmowane do 16 listopada, czyli do piątku. Część drzew ZZM posadzi jeszcze tej jesieni, pozostałe wiosną i jesienią przyszłego roku. Te zaakceptowane na internetowej mapie zmieniają kolor na jasnozielony, posadzone na ciemnozielony. Natomiast czarny punkt oznacza odrzucone wnioski.

Aplikacja spełnia też rolę edukacyjną. O zaletach drzew będą przypominać specjalne wizytówki, które dostanie każde wCOPane drzewo: m.in. pochłaniają dwutlenek węgla, produkują tlen, absorbują zanieczyszczenia powietrza, dają cień i obniżają odczuwalną temperaturę latem. Łagodzą stres i zachęcają do spotkań towarzyskich na świeżym powietrzu. Znacząco poprawiają też estetykę miasta i wpływają na wzrost wartości nieruchomości.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
11 + 22 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.