W „Hipsterskiej stodole” będą dzisiaj grać na wiadrach. Koncert  i warsztaty muzyczne z gry na wiadrach zaplanowano dzisiaj na godzinę 18.00.

– Zwykłe wiadro też może inspirować – przekonują katowiccy urzędnicy.- Alek Podolski oraz jego bratanek Oskar grają na wiadrach od kilku lat, a już prezentowali swoje umiejętności w Barcelonie, Dublinie czy Berlinie. Wspierali także zespół Hey w trasie koncertowej – dodają.

Teraz będzie można ich zobaczyć i posłuchać w „Hipsterskiej stodole”. Chodzi oczywiście o pawilon na Rynku nazywany przez magistrat „Dobrym klimatem”. Obiekt – m.in. budowa, utrzymanie i wydarzenia – to w sumie koszt ponad 500 tys. zł. Pawilon pozostanie w Katowicach do grudnia tego roku. Następnie zostanie rozebrany.

Reklama

Poniżej lista wydarzeń zaplanowanych w obiekcie do końca listopada:

14 listopada, godz. 17.30
Ojciec Stanisław Jaromi – Chrześcijanie wobec zmiany klimatu
Stanisław Jaromi – doktor filozofii, magister ochrony środowiska, franciszkanin, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu. Od lat zaangażowany w chrześcijańską edukację ekologiczną, wieloletni delegat franciszkanów ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia. Interesuje się sprawami dialogu pomiędzy nauką i wiarą, kulturą i duchowością, chrześcijańską wizją świata i różnymi nurtami ekofilozofii. Pracował duszpastersko w Czechach oraz w międzynarodowych centrach franciszkanów w Asyżu, Rzymie i Krakowie. Autor książek, min. Eko-book o Eko-Bogu (Kraków 2010).

Spotkanie będą prowadzić: prof. Piotr Skubała (ekolog, akarolog, pracownik Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, działacz ekologiczny) oraz dr Ryszard Kulik (psycholog, trener rekomendowany przez PTP, przyrodnik, pisarz, działacz ekologiczny).

15 listopada, godz. 18.00
Kino domowe prezentuje – apokaliptyczny świat, w którym ludzie nie mogą mieć dzieci.
Prelekcja, projekcja, dyskusja.

16 listopada,
godz. 17.00
O lasach z leśnikami – Lasy Państwowe w Dobrym klimacie
Jak lasy uratowały Śląsk – katowickie lasy. Historia i teraźniejszość. Adaptacja lasów do zmian klimatu. Goście: Bolesław Bobrzyk, Aleksander Zakrzewski.

godz. 19.00, ABC szczytu klimatycznego
Dlaczego organizowane jest szczyt klimatyczny? Kto i dlaczego bierze w nim udział? Co może być efektem COP24?
Prowadzenie: Artur Wieczorek

17 listopada,
godz. 12.30
Teatr Lalek Marka Żyły – Kapitan Siwobrody i foliowa Syrenka
Prawdziwemu piratowi nie straszny sztorm, marynarka wojenna czy potwory morskie! Płynie tam, gdzie chce i kiedy chce, obserwując skaczące wokół statku delfiny i… Puszki? Butelki? Stary garnitur? Moment! Co to? Czy od dzisiaj tak będzie wyglądać kraina piratów? Kapitan Siwobrody wyrusza, aby dowiedzieć się kto tak zanieczyścił morze. W sukurs rusza mu niespodziewanie syrenka.

godz. 14.00
Teatr Lalek Marka Żyły – Rycerz Janek i straszny Smog!
W państwie króla Pieprzyka coś dziwnie pachnie, żeby nie powiedzieć że śmierdzi… A do tego widoki za oknem straciły swą ostrość… Ludzie gadają, że smok (i to trzygłowy!) pojawił się w okolicy i pali, zionie i dymi! Na smoka rusza Rycerz Janek herbu Kasztanek, któremu żadna przygoda nie straszna a każda… przebiega nie tak jakbyśmy się spodziewali… Czy smok okaże się dobry? Czy królestwo odzyska dawny blask i zapach? I kim jest tajemniczy Czarnoksiężnik Gumopal? Sami jesteśmy ciekawi…

 

godz. 16.00
Las w słoiku – warsztaty
Żyjący ekosystem w Twoim domu! Przenieś cząstkę lasu do swojego domu, stwórz swój własny magiczny słoik i codziennie podziwiaj jak się rozwija. Wykonanie zajmie Ci niespełna godzinę, a radość pozostanie nawet na długie lata.

18 listopada, 9.30
Warsztaty z Lasami Państwowymi

19 listopada,
godz. 18.00,
spotkanie z Leszkiem Mazanem
Porozmawiamy o trosce i powinności. Dlaczego? Ponieważ Ziemię oddają nam w dzierżawę pokolenia tych, co przed nami, jesteśmy więc – zgodnie z przyzwoitością i  prawami natury – zobowiązani do utrzymania na niej porządku. Rozumiał to król  Władysław Jagiełło zakazując „pod karą ścięcia głowy” ścinać wielkie drzewa, osobliwie dęby. Czesi wybrali sobie na króla prostego chłopa, Przemysława Oracza, bo ogromnie dbał o ziemię i wiedział, jak ją nawozić. Ale równocześnie rocznie ludzkość nadal rozsypuje po polach 800 tysięcy wagonów nawozów sztucznych. Więcej przykładów – tych dobrych, i tych niepokojących – podczas spotkania z Leszkiem Mazanem, przykładów z historii, z literatury i oczywiście ze Szwejka.

godz. 19.00,
spotkanie z Patrycją Machałek
Ziołowo mi – może to hasło pomoże nam zdrowo spędzić jesień i zimę? Bo dobre zioło nie jest złe – przekonuje Patrycja Machałek, autorka książki: „Siła ziół”. Nauczy, jak wyhodować na parapecie własny ziołowy ogród, wyjaśni, czy rzeczywiście zioła mają taką potężną moc, zdradzi, jak zioła zmienić w …nalewkę. Kto ciekaw – niech przyjdzie na poniedziałkowe spotkanie, a sprawdzi na własnej skórze, a raczej kupkach smakowych, moc takiej nalewki.

20 listopada,
godz. 18.00
Ludowe rytmy dla dzieci. Mazur, oberek, kujawiak, polonez i inne tańce. Z pomocą Zdzisława Smucerowicza dzieci poznają i zagrają znane melodie ludowe przy pomocy instrumentów wykonanych z materiałów ekologicznych. Będzie można także potańcować z instruktorką.

godz. 19.30
Co lodowce mówią nam o klimacie?
Tomasz Rożek zaprasza na spotkanie z profesorem Jackiem Janią, glacjologiem.

prof. Jacek Jania – wybitny, światowej klasy badacz lodowców i środowiska obszarów polarnych, uznany geomorfolog i specjalista z zakresu teledetekcji, międzynarodowy autorytet w zakresie badań lodowców uchodzących do morza. Prowadził badania glacjologiczne i geomorfologiczne na Spitsbergenie, Islandii i na Alasce, a także w Tatrach i na terenie północnej Polski; uczestnik ponad 30 wypraw na Spitsbergen, z których wieloma kierował. Znakomity organizator badań naukowych, ceniony nauczyciel akademicki.
Tomasz Rożek – z wykształcenia jest fizykiem a z zawodu dziennikarzem naukowym. Jest autorem oraz prowadzącym program Sonda2 w TVP2 oraz kieruje działem naukowym w tygodniku Gość Niedzielny.

21 listopada,
godz. 11.00
O lasach z leśnikami – Lasy Państwowe w Dobrym klimacie
Lasów w Polsce przybywa – o naszych lasach i leśnictwie

godz. 17.30
Klimatyczne kino: Home – S.O.S Ziemia!
Projekcja i rozmowa

Wspólny projekt Luca Bessona i fotografa Yanna Arthusa-Bertranda to zapierające dech w piersiach, piękne i poruszające obrazy. To niesamowita podróż w głąb australijskiej rafy koralowej, wędrówka przez niebezpieczne amazońskie lasy, bezkresną pustynię Gobi i industrialne dzielnice Szanghaju. Podróż przez wszystkie kontynenty, której celem jest zwrócenie uwagi świata na problemy i zagrożenia środowiska naturalnego: globalne ocieplenie, umierające lasy, wymieranie gatunków zwierząt i roślin, na kończące się zasoby naturalne. Efekt przewracającego się domina klęsk ekologicznych może zapoczątkować katastrofalne konsekwencje. Film HOME-S.O.S. Ziemia  to ostrzeżenie przed zagładą, to wołanie naszej planety o ratunek.

Po projekcji dyskusję będą prowadzić: prof. dr hab. Piotr Skubała (ekolog, akarolog, pracownik Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, działacz ekologiczny) oraz dr Ryszard Kulik (psycholog, trener rekomendowany przez PTP, przyrodnik, pisarz, działacz ekologiczny).

22 listopada, godz. 18.00
Kino domowe prezentuje – dlaczego sześć lat temu nie było końca świata?
Prelekcja, projekcja, dyskusja.

23 listopada,
godz. 11.00
O lasach z leśnikami – Lasy Państwowe w Dobrym klimacie
Dobre, bo z lasu – fenomen pszczoły miodnej

godz. 17.00
Kto się nie leni, temu się zieleni. Czyli czym są ogrody społeczne, jak funkcjonują i dlaczego są takie fajne. Prezentuje Witold Szwedkowski.
Ogrody społeczne nie są ogródkami działkowymi. Zamiast jednego ogrodu podzielonego na pojedyncze działki często jest to jedna działka uprawiana przez wiele osób. Ale to nie reguła. Ogrody społeczne bywają zaadoptowanymi parkingami, wspólnymi podwórkami, nieużytkami za które wzięła się grupa przyjaciół lub sąsiadów. Czasem dominują w nich aktywności ogrodnicze, a czasem są tylko tłem dla aktywności społecznych. Wspólną cechą ogrodów społecznych jest to, że wzrastają w nich zarówno zieleń, jak i relacje międzyludzkie.

godz. 19.00
ABC szczytu klimatycznego – Szczyt klimatyczny pod mikroskopem
Co dokładnie składa się na tegoroczny COP24? Czym jest 24. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP24)? A czym 14. Spotkanie Stron Protokołu z Kioto (CMP 14) oraz Konferencja sygnatariuszy Porozumienia Paryskiego (CMA 1)?
Prowadzenie: Artur Wieczorek

24 listopada,
godz. 9.00
Europejskie Spotkanie Młodych – PILGRIM

17.00
Not to easy – koncert
To pochodzący z katowickiego osiedla Tysiąclecia zespół złożony z uczniów szkoły muzycznej w Katowicach. Każdy z członków grupy specjalizuje się w innym gatunku muzycznym, co nadaje unikatowości ich brzmieniu. Perkusista, Olaf Rykała, interesuje się klimatami hip-hopowymi. Trębacz,  Fabian Klimanek, rozwija się w kierunku jazzowym. Natomiast zajmujący się elektroniką i grą na trąbce Filip Żółtowski na co dzień produkuje szeroko rozumianą muzykę elektroniczną. Zespół gra trudną do zdefiniowania muzykę, będącą połączeniem wspomnianych gatunków.

25 listopada, 9.30
Warsztaty z Lasami Państwowymi

26 listopada, godz. 18.00
Jak działa mózg?
Marek Kaczmarzyk oraz Maciej Żerdziński, z pomocą Jadwigi Woźnikowskiej, zdradzać będą sekrety naszego mózgu. Czym są memy? Kto jest większym autorytetem dla dziecka: rówieśnik czy rodzic? Dlaczego się rozpraszamy? Czy dziewczynki uczą się szybciej? Jak mózg reaguje na coraz więcej bodźców? Czym się różni hobby od natręctwa? To tylko część z pytań, na które będziemy szukać odpowiedzi.

27 listopada, godz. 18.00
Rube świnie – koncert i tańce
Kapela łączy folkową improwizację z jazzową fantazją, a całość mnoży jeszcze przez energetyczną radość ze wspólnego grania.

28 listopada,
godz. 11.00
O lasach z leśnikami – Lasy Państwowe w Dobrym klimacie
Funkcje lasu. Trwale zrównoważona gospodarka leśna – co to jest?

godz. 17.30
Jak miasta mogą się bronić przed zmianą klimatu?
Spotkanie z dr Wojciechem Szymalskim

Wojciech Szymalski – prezes Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Zagadnienia gospodarki przestrzennej i ochrony środowiska zgłębiał także w Saxion University w Deventer (Holandia), na podyplomowych studiach Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz podczas stypendium Deutsche Bundestiftung Umwelt w Berlinie. Od 2004 roku związany był ze stowarzyszeniem Zielone Mazowsze, gdzie prowadził i inicjował liczne projekty w zakresie zrównoważonego transportu. Prezesem stowarzyszenia był w latach 2011-2013. Od 2009 roku pracuje w Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju, gdzie zajmuje się zagadnieniami ochrony klimatu. W latach 2010-2014 koordynował projekt LIFE+ „Dobry klimat dla powiatów”, a od 2014 roku LIFE+ ADAPTCITY.

Spotkanie będą prowadzić: prof. dr hab. Piotr Skubała (ekolog, akarolog, pracownik Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, działacz ekologiczny) oraz dr Ryszard Kulik (psycholog, trener rekomendowany przez PTP, przyrodnik, pisarz, działacz ekologiczny).

29 listopada, godz. 18.00
Kino domowe prezentuje – jak Alaska potrafi kształtować charaktery?
Prelekcja, projekcja, dyskusja.

30 listopada,
godz. 11.00
O lasach z leśnikami – Lasy Państwowe w Dobrym klimacie
Drewno jako magazyn węgla

godz. 17.00
O lasach z leśnikami – Lasy Państwowe w Dobrym klimacie
Rola lasów w ograniczeniu ilości CO2. Leśne Gospodarstwa Węglowe. Goście: Wojciech Jendroska, Sławomir Forystek.

godz. 19.00
ABC szczytu klimatycznego – zaangażowanie organizacji pozarządowych
Szczyt klimatyczny to nie tyko spotkanie szefów państw i instytucji międzynarodowych. W jaki sposób w wydarzeniu mogą uczestniczyć przedstawiciele organizacji pozarządowych? Jakie mają możliwości?
Prowadzenie: Artur Wieczorek

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 − 9 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.