Żubr Europejski / fot. Hakan Henriksson / Wikipedia
Reklama

Żubry Murckowskie nie były mile widziane i rondem nie zostały, ale ich kariera w Katowicach jeszcze się nie skończyła, bo będą miały swoją ulicę. Uchwałą w tej sprawie zajmie się Rada Miasta Katowice. Żubry w Katowicach mają bogatą historię – w niej pojawia się car rosyjski i książę pszczyński. 

Wcześniej chciano, żeby Żubry Murckowskie patronowały rondu na skrzyżowaniu ulic Bielskiej i Pawła Kołodzieja. Wnioskowała o to w 2016 roku Rada Dzielnicy Murcki. Wniosek odrzucono, ale następnie zwrócono się z propozycją innej lokalizacji dla tej nazwy. Właśnie nad nią będą głosowali radni.

Reklama

Rajcy wypowiedzą się nad nadaniem nazwy  „Żubrów Murckowskich” ulicy łączącej ul. Leśników z budynkiem Miejskiego Przedszkola nr 72 w dzielnicy Murcki.

Hodowla żubrów na terenie Murcek rozpoczęła się w 1865 roku i jak się okazało jest to bardzo ciekawa historia.

– Została zapoczątkowana poprzez wymianę dwudziestu jeleni, schwytanych na terenie Lasów Pszczyńskich na cztery żubry z Puszczy Białowieskiej. Wymiany dokonali: ówczesny książę pszczyński Jan Henryk XI Hochberg i car rosyjski Aleksander II. W kwietniu 1865 roku zwierzęta przywieziono koleją na stację przy kopalni „Emanuelssegen” w Murckach. Stąd trafiły do leśnictwa Wygorzele w nadleśnictwie Murcki, gdzie otrzymały dwuhektarową zagrodę. Po roku przeniesiono je do leśnictwa Oberforsten, gdzie zwierzętom udostępniono teren o powierzchni 600 hektarów. Około 1891 roku całą hodowlę przeniesiono do leśnictwa Niederforsten w okolicach Cielmic i Jankowic, w powiecie pszczyńskim. W okresie od 1868 roku do 1891 roku stado żubrów powiększyło się z czterech do siedemnastu osobników – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Po zakończeniu I wojny światowej posłużyło do restytucji tego gatunku w Puszczy Białowieskiej, gdzie żubry wytępiono całkowicie. W okresie międzywojennym właścicielami hodowli nadal byli książęta pszczyńscy, a w okresie 1939-1945 nadzór nad nią pełniła administracja niemiecka.

– W 1948 roku Dyrekcja Lasów Państwowych Okręgu Śląskiego utworzyła rezerwat żubrów, który istnieje do dziś. W 2015 roku obchodzono 150 rocznicę sprowadzenia żubrów do Murcek. W miejscu, gdzie znajdowała się stacja kopalni „Emanuelssegen” (rejon ul. Leśników) ustawiono tablicę informacyjną. Wydano również publikację pt. „U źródeł. Żubry Murckowskie” – czytamy w uchwale.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 23 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.