Wojska Obrony Terytorialnej -Przysiega 13 Slaska Brygada Obrony terytorialnej / Fot. Irek Dorozanski

73 żołnierzy ochotników złożyło przysięgę w Katowicach. Wśród nich 10 kobiet. Uroczyste ślubowanie żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyło się na Placu Sejmu Śląskiego.

W trakcie uroczystości odczytano list od Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.
Nasza Ojczyzna, obchodząca jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości, wciąż potrzebuje niezawodnych obrońców. Gotowych do skutecznego działania wszędzie tam, gdzie wystąpi taka potrzeba.” – napisał minister Mariusz Błaszczak, życząc w dalszych słowach żołnierzom brygady satysfakcji w służbie Polsce oraz powodzenia w życiu osobistym.

Cytując Marszałka Józefa Piłsudskiego „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska” – zwrócił się do żołnierzy Dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Tomasz Białas. – Miliony żołnierzy przed Wami, jak choćby Powstańcy Śląscy, żołnierze Legionów Polskich, żołnierze Armii Krajowej zmagając się z wewnętrznymi rozterkami szli na przekór nim, ku zwycięstwu. Potem mogli z dumą zaśpiewać: Mówili nam, że stumanieni, nie wierząc nam, że chcieć to móc! Wierzę i ufam, że tego właśnie chcecie i że zawsze będziecie wierni naszemu hasłu, Zawsze gotowi- dodał Białas. „Zawsze blisko” – jednym głosem odpowiedzieli wszyscy żołnierze.

Reklama

Ochotnicy, którzy złożyli w niedzielę przysięgę, przeszli wcześniej intensywne szkolenie podstawowe, tzw. „szesnastkę” w 131. batalionie lekkiej piechoty w Gliwicach. Pod okiem doświadczonych instruktorów zdobyli podstawowe umiejętności z zakresu strzelectwa, taktyki, topografii, łączności, zasad zachowania na polu walki, sztuki przetrwania, a także udzielania pierwszej pomocy medycznej.

„Szesnastka” to wstęp do trzyletniego cyklu szkoleniowego, który obejmuje szkolenia indywidualne, specjalistyczne i zgrywające, które będą prowadzone w formie comiesięcznych, dwudniowych szkoleń rotacyjnych. Po trzech latach i zaliczeniu w sumie ponad 124 dni szkoleniowych żołnierze zyskują status gotowości bojowej. Warto dodać, że szkolenia odbywają się głównie w weekendy, co pozwala w sposób optymalny pogodzić życie zawodowe, rodzinne, czy też naukę, ze służbą wojskową.

13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej powstała w styczniu br., dowództwo brygady znajduje się w Katowicach na ul. Francuskiej 30. Sformowany jest 131. batalion lekkiej piechoty z siedzibą w Gliwicach, który realizuje swoje zadania w tym prowadzenie szkoleń podstawowych i wyrównawczych dla kandydatów na żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej. Stałym rejonem odpowiedzialności operacyjnej brygady jest województwo śląskie i w tym obszarze administracyjnym docelowo powstaną kolejne bataliony lekkiej piechoty z siedzibami w: Częstochowie, Kuźni Raciborskiej oraz Cieszynie.

Aktualnie realizowany jest proces pozyskiwania kandydatów do pełnienia Terytorialnej Służby Wojskowej, który jest procesem ciągłym. W zakresie szkoleniowym, brygada skupia główny wysiłek na przygotowaniach do kolejnych szkoleń żołnierzy powoływanych.
Obecnie w WOT służbę pełni ponad 14 tys. żołnierzy, w tym 11,8 tys. ochotników oraz 2,5 tys. żołnierzy zawodowych.

Plany powołań do służby zakładają, że do końca 2018 roku w strukturach WOT może służyć do 20 tys. żołnierzy, w tym nie więcej niż 17 tys. żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Tzw. „mapa drogowa” budowy formacji zakłada napływ ochotników na poziomie około 10 tys. rocznie, oznacza to, że na koniec roku 2019 w WOT służyć będzie do 30 tys. żołnierzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 + 4 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.