Od lewej: Prezydent Marcin Krupa i radny Józef Zawadzki oraz Tomasz Szpyrka na sesji Rady Miasta / fot. Erdem Yildiz

Radny Forum Samorządowego Tomasz Szpyrka wnioskuje do prezydenta Katowic o rezerwację pieniędzy w budżecie miasta na kolejny etap remont dachu kościoła. Chodzi o parafię pod wezwaniem Świętych Jana i Pawła Męczenników w Katowicach Dębie.

Rajca chce zabezpieczenia w budżecie Katowic na 2019 rok kwoty około 410 tys. zł. Prace będą obejmować m.in. zabezpieczenie i wzmocnienie konstrukcji i pokrycia dachu wieży oraz wymianę drewnianych podestów i schodów kondygnacji w wieży kościoła. Wieża na poziomie dzwonów ma także przejść remont i konserwację, wymienione mają być też pokrycia daszków nad wejściami do kościoła i kaplicą zewnętrzną na elewacji absydy.

– Stan techniczny dachu i elewacji, a zwłaszcza wnętrza kościoła wymaga zdecydowanych działań remontowych, ponieważ pozostawienie ich bez wymiany, zabezpieczeń i wzmocnień może grozić w dalszym ciągu katastrofą budowlaną – stwierdził Tomasz Szpryka, w interpelacji do prezydenta Katowic.

Radny podkreślił, że jego wniosek jest zgodny z wnioskiem o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków. Na rozpatrzenie wniosku radnego trzeba będzie jeszcze poczekać. Prawdopodobnie w listopadzie będzie już oficjalnie wiadomo więcej na ten temat.

Wcześniej pisaliśmy, że inny radny Forum Samorządowego Józef Zawadzki zawnioskował o pieniądze na remont zabytkowych organów w kościele  Św. Józefa w Katowicach – Załężu. Potrzeba na to nawet 500 tys. zł. Marzena Szuba, wiceprezydent Katowic stwierdziła, że interpelacja radnego zostanie rozpatrzona do 30 listopada 2018 roku w ramach prac nad budżetem miasta na 2019 rok.

2 KOMENTARZE

  1. Dzień dobry.
    Uważam, że takie remonty powinna pokrywać dana wspólnota.
    – przecież wierni KK dają na tacę, koperty na kolędę, a i pewnie gdyby ogłoszono zbiórkę na pilny remont to nastąpiłaby mobilizacja.

    Czy wyznawcom kościołów protestanckich, islamskich i innych też ma miasto dodawać do remontu i adaptacji ich miejsc kultu?

  2. Tedi, Masz rację !!!!!!!!! Konkordat gwarantuje im tyle, że powinni się modlić od rana do wieczora za tych co się na to zgodzili i za NAS TYCH, KTÓRZY ZA TO PŁACĄ.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 − 18 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.