Rebel Babel Ensemble na otwarcie, a potem akcja nabiera tempa: Herosi VHS z lektorami na żywo, seanse w nietypowych lokalizacjach czy kino samochodowe z muzyką live. 21. edycja Festiwalu Filmów Kultowych to ponad 60 projekcji i jedna wielka niespodzianka – festiwal wraca na Śląsk i 28 września rozpoczyna się w Gliwicach.

Po rocznym pobycie nad Bałtykiem Festiwal Filmów Kultowych wraca na Śląsk. W tym roku kultowe filmy rozgoszczą się między innymi w hali modeli GZUT oraz w hali produkcyjnej GZUT w Gliwicach. Specjalne pokazy zaplanowano także w niezwykłej przestrzeni ruin Teatru Victoria. Stali bywalcy legendarnego Kina Amok też będą zadowoleni — to w nim odbędą się pokazy przedwojennego kina polskiego i retrospektywy twórczości Marka Koterskiego i Miloša Formana.

Reklama

Festiwal rozpoczyna się 28 września i potrwa do 7 października. Zobaczymy ponad 60 projekcji podzielonych na 9 cykli. Tegoroczny festiwal kusi nie tylko obrazem, ale i dźwiękiem. Na dobry początek w ruinach teatru Victoria usłyszymy Rebel Babel Ensemble w repertuarze poświęconym 100-leciu polskiej muzyki filmowej. Dominować będą oczywiście instrumenty dęte, a w nowych aranżacjach usłyszymy piosenki skomponowane między innymi przez Krzysztofa Komedę czy Henryka Warsa. Wystąpią oczywiście L.U.C. oraz Dorota Miśkiewicz, Maciej Obara, Magdalena Kumorek PAWBEATS, The Whoop Group i Dominika Czajkowska. Początek koncertu o godzinie 20.00, bilety – 40 zł.  Atrakcyjny dźwiękowo będzie także cykl zatytułowany Herosi VHS. Zobaczymy tu między innymi takie filmy jak Krwawy sport czy Mistrz kierownicy ucieka, a usłyszymy lektorów czytających na żywo. Zaproszenie przyjęli między innymi: Tomasz Knapik i Mirosław Utta. Będą też seanse – niespodzianki.

Osoby związane z Gliwicami na pewno ucieszy specjalny cykl zatytułowany Kina prezentują.  To pokazy w równym stopniu poświęcone kultowym już filmom, jak i ważnym niegdyś miejscom. – Z naszą pomocą możecie przenieść się kilka dekad wstecz, kiedy to Kino Jutrzenka, Apollo czy Capitol prezentowały światowy repertuar. Filmy z sekcji Kina prezentują były obecne w tych kinach w czasie, kiedy były premierami – zapowiada Tomasz Szabelski, ze Stowarzyszenia Inicjatywa  – Czasy sprzed epoki filmów cyfrowych przypomni nam także specjalna wystawa, którą zaprezentujemy  w hali produkcyjnej GZUT. Nie chcę jeszcze zdradzać szczegółów, ale zapewniam, że będzie bardzo analogowo – dodaje Szabelski.

Festiwal Filmów Kultowych to także odlotowe kino samochodowe z muzyką na żywo, organizowane na lotnisku Aeroklubu Gliwickiego, pierwsza w tym roku projekcja świątecznego evergreena – Kevin sam w domu, kultowy duet Bodo/Dymsza, Adam Miauczyński we wszystkich odsłonach, skandalista Miloš Forman, kultowe horrory, przegląd filmów z Meryl Streep oraz Indiana Jones w trzech odsłonach.

Pełny program 21 edycji Festiwalu Filmów Kultowych na stronie filmykultowe.pl

Bilety
Pojedynczy seans – 10 zł (za wyjątkiem cyklu Kultowy duet Bodo/Dymsza oraz Miau Miau Miałczyński –  5 zł)
Bilety na pojedyncze seanse dostępne są:
– na platformie Goingapp,
– w kasie Kina Amok,
– przed rozpoczęciem seansu (płatne gotówką).

Bilet na koncert otwarcia (28.09.2018, godz. 20.00, Ruiny Teatru Victoria) – 40 zł dostępny:
– na platformie Goingapp.
– w kasie kina Amok,
– przed koncertem (płatny gotówką)

Karnet w cenie 120 zł dostępny przed każdą projekcją.
Karnet upoważnia do uczestnictwa we wszystkie wydarzeniach z wyjątkiem koncertu otwarcia. Liczba karnetów ograniczona.

Na 21. Festiwal Filmów Kultowych zapraszają Miasto Gliwice oraz Stowarzyszenie Inicjatywa.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 + 9 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.