Reklama

Katowicki szpital świętuje dzisiaj 100 lat działalności. Pomaga 30 tys. pacjentów rocznie

D. Frost

Szpital Murcki / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Powstał dokładnie w 1918 roku i działa do dzisiaj. Przez 100 lat kierowało nim zaledwie 6 osób, a rocznie pomaga 30 tys. pacjentów. Dzisiaj Szpital Murcki świętuje setną rocznicę powstania.

Nie byłoby szpitala w Murckach, gdyby nie zaangażowanie Pszczyńskiego Bractwa Górniczego, które w 1918 roku wydzierżawiło teren i budynki od księcia pszczyńskiego. Dziesięć lat później Bractwo wykupiło szpital od księcia. Zapłaciło prawie ćwierć miliona złotych w złocie. Tuż przed II wojną światową placówka liczyła 115 łóżek i mogła się pochwalić bardzo dobrymi wynikami leczenia.

Szpital w Murckach potrafi przyciągać ludzi. W czasie stuletniej działalności kierowało nim zaledwie 6 osób. Do 1934 roku był to Eugeniusz Bozian, jego następcą został Edward Zahorski, którego pracę przerwała II wojna światowa. W 1945 roku dyrektorem szpitala został doktor nauk medycznych Mieczysław Wętka, który kierował nim przez kolejne 27 lat. Tylko rok krócej (od 1972 do 1998 roku) pracował jego następca – doktor Jerzy Borys. Następnie, aż do emerytury, na czele szpitala stała kobieta – doktor Krystyna Zakrzewska-Majcher. Po niej kierowanie szpitalem rozpoczął Krzysztof Zaczek i pełni tę funkcję do dziś, a od 1 września tego roku wspiera go drugi członek zarządu – Mariusz Kokosza.

Obecnie Szpital w Murckach znajduje się w strukturach Miasta Katowice. Liczy 8 oddziałów i każdego roku hospitalizuje ponad 5 000 chorych, przeprowadza około 1 500 zabiegów operacyjnych, udziela ponad 36 000 porad lekarskich, z czego ponad 30 000 w poradniach i prawie 6 000 w izbach przyjęć.Poza świadczeniami realizowanymi w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, szpital udziela także świadczeń pełnopłatnych.

Reklama

Miasto pierwotnie chciało połączyć placówkę z inną lecznicą, ale po protestach społecznych postawiono na inwestycje i utrzymanie obiektu w strukturach miasta.

Na dzisiaj w Szpital zaplanowano wiele atrakcji m.in. w Parku Murckowskim. O godzinie 10.00 w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa rozpocznie się uroczysta Msza Święta, a po niej spotykamy się w Parku Murckowskim. Najmłodsi znajda tam dmuchańce, zjeżdżalnię czy ściankę wspinaczkową. Dzięki zaangażowaniu Straży Pożarnej będą także mogli zobaczyć pokazy gaśnicze czy wnętrze bojowego wozu strażackiego.

Specjalne atrakcje przygotowała także Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach. Nie zabraknie także mini rajdu rowerowego, zorganizowanego przez Grupę Rowerową MURCKI.

Z kolei Katowickie Wodociągi, które na co dzień dostarczają wodę m.in. do Szpitala Murcki, odsłonią kulisy swojej działalności. Będzie można stać się operatorem kamery do sprawdzania stanu sieci i testerem zapachów wody. Ale to nie wszystko. Używając rozmaitych wodnych akcesoriów zmienimy się w Wodnego Bohatera, który głosi hasła związane z ekologią i ochroną wody. Każdy, kto zechce propagować ekologię, może zrobić sobie zdjęcie i zmieścić je na swoim profilu w mediach społecznościowych lub przesłać znajomym.

Szpital w Murckach powstał i rozwijał się dzięki zaangażowaniu górników. Nic zatem dziwnego, że o godzinie 12.00 w Parku Murckowskim wystąpi Orkiestra Dęta KWK Staszic. Po niej zaprezentują się dziecięce zespoły taneczne i muzyczne. O godzinie 14.30 zobaczymy pokaz karate, a od 15.00 na scenie dominować już będzie muzyka. Rozpocznie Chopper Band, zespół współtworzony przez pacjentów Szpitala w Murckach. Później, o godzinie 16.30, zagra kapela góralska Maliniorze. Zwieńczeniem pikniku będzie zaplanowany na godzinę 19.30 koncert zespołu Sami.

W czasie pikniku będziemy mogli skorzystać z podstawowej diagnostyki i poznać swoją wagę, ciśnienie oraz poziomy cukru i cholesterolu. Będzie też okazja do wspólnych ćwiczeń.

Jubileusz 100-lecia Szpitala w Murckach objął swoim patronatem prezydent Miasta Katowice, Marcin Krupa.

Reklama

Brak komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
16 + 10 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php
Ładowanie