Autobusy PKM Katowice / fot. InfoKatowice.pl

Katowice będą przez tydzień na jednej ulicy testować buspas. Okazję do takiego działania stworzył Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, który przypada od 16-22 września.

W Katowicach buspas będzie uruchomiony dla autobusów na ulicy Mikołowskiej w dół – na odcinku od ul. Poniatowskiego do skrzyżowania z ul. Słowackiego. Od końcowych efektów będzie zależało, czy taki buspas zostanie wdrożony na stałe.

Reklama

Co jeszcze miasto przygotowało na Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu? Poniżej lista wydarzeń wraz z konkretnymi datami.

16 września – inauguracja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu:

 • Mała Strefa Kultury – ograniczenie ruchu i parkowania na ul. Teatralnej i udostępnienie tej przestrzeni dla mieszkańców. Wydarzenie to będzie stanowiło punkt wyjścia do konsultacji z mieszkańcami na temat możliwych zmian funkcji ulicy.
 • Buspas na ul. Mikołowskiej

17 września

 • Dedykowana linia tramwajowa COP24 we wrześniu będzie jeździła trasą Katowice Plac WolnościKoszutka Słoneczna Pętla.

Rozkład tej linii umieszczony na stronie KZK GOP obowiązuje od 16.09.2018 r. do 22.09.2018 r. w godzinach 10.00-18.00

Linia będzie oznaczona logo Katowic i logo COP24.  W środku będzie osoba zapraszająca na wydarzenia odbywające się w Dobrym Klimacie – pawilonie edukacyjnym na Rynku.

18 września

 • W pawilonie edukacyjnym „Dobry Klimat” odbędą się lekcje komunikacyjne dla uczniów katowickich placówek oświatowych. Tematem przewodnim lekcji będzie ekologia i transport.

19 września

 • Na ten dzień zaplanowano w pawilonie edukacyjnym „Dobry Klimat” zajęcia dla dzieci ze szkoły podstawowej (w godz. 10.00-12.00). Zajęcia te zostaną poprowadzone przez funkcjonariuszki Straży Miejskiej z Zespołu Prewencji i Profilaktyki Społecznej. Jedną z atrakcji zajęć będzie zestaw do Programu Edukacji Komunikacyjnej „Autochodzik”. Jest to dostosowane do wzrostu dzieci miasteczko ruchu drogowego zbudowane w taki sposób, że dzieci mogą wcielić się w role zarówno kierowców, jak i pieszych. Dzięki aktywnemu uczestnictwu w zajęciach najmłodsi poznają zasady ruchu drogowego, co wpływa na poprawę ich bezpieczeństwa na drogach.

20 września

 • Akcja Bezpieczny Pieszy – event i kampania „Zapuść żurawia”:

Akcja Bezpieczny Pieszy jest organizowana przez Wojewódzką Komendę Policji w Katowicach. Celem akcji jest zwiększenie świadomości wśród pieszych i kierowców o skali zagrożeń, jakie czyhają na nich na drodze. Ambasadorem akcji są bracia Golec.

Na 20 września zaplanowane jest wydarzenie poprzedzające akcję, którego organizatorami są Wojewódzka Komenda Policji w Katowicach, KZK GOP, Tramwaje Śląskie oraz Miasto Katowice. Kampania społeczna „Zapuść żurawia” przyjęła nietypową formę. Działania obejmą branding tramwaju, event na Rynku w Katowicach oraz wewnątrz tramwaju z elementami flashmob, a także promocję na w mediach społecznościowych i na nośnikach miejskich.

Wojewódzka Komenda Policji w Katowicach zorganizuje Akademię Bezpiecznego Malucha, w ramach której dzieci pod opieką animatorów poznają – w formie zabawy –  zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Podczas eventu w obrandowanym tramwaju odbędzie się flashmob, z udziałem przebranych animatorów, którzy będą wręczać pasażerom odblaski. Gościem specjalnym wydarzenia będą bracia Golec, którzy wezmą udział we flashmob, wykonując swoje najpopularniejsze utwory. Śpiewając, wysiądą z tramwaju na Rynku, by zaskoczyć zgromadzonych na evencie uczestników.

 • W pawilonie edukacyjnym „Dobry Klimat” odbędą się lekcje komunikacyjne dla uczniów katowickich placówek oświatowych. Tematem przewodnim lekcji będzie ekologia i transport. A po lekcjach wszyscy będą mogli zapoznać się z alternatywnym środkiem transportu, jakim są kolobeżki – hulajnogi na pompowanych kołach. Dla uczestników przewidziano pokazy kolobeżek ciągniętych przez psy, animacje oraz możliwość skorzystania i przejażdżki na kolobeżce.

21 września

 • – Piątek 21 września to prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji i nowinek technologicznych. Dzięki GreenGo Sp. z o.o., ING Bank Śląski S.A. oraz Tauron Polska Energia S.A. na Rynku w Katowicach będzie można zobaczyć wystawę elektrycznych samochodów i skuterów. Oprócz pokazu samochodów elektrycznych, goście będą mogli porozmawiać z ekspertami zajmującymi się popularyzowaniem elektromobilnego transportu, a także zapoznać się z najważniejszymi korzyściami płynącymi z użytkowania tych bezemisyjnych środków transportu. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy nie tylko fanów motoryzacji, ale także zainteresowanych zapoznaniem się z usługą współdzielenia elektrycznych samochodów w ramach marki GreenGoTM oraz wynajmu na minuty.
 • W piątek również odbędą się w pawilonie edukacyjnym „Dobry Klimat” lekcje komunikacyjne skierowane do uczniów katowickich szkół podstawowych.
 • 21 września jest ponadto EUROPEJSKIM DNIEM BEZ OFIAR ŚMIERTELNYCH. W ramach tego wydarzenia Straż Miejska i Komenda Miejska Policji w Katowicach będą prowadzili w obrębie dróg wspólne działania profilaktyczne mające na celu uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego zagrożenia płynące z nieprzestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa.

22 września

 • Dzień Bez Samochodu – podczas tego dnia szczególnie mocno zachęca się kierowców do rezygnacji z użytkowania samochodów na rzecz korzystania z komunikacji miejskiej czy rowerów. Kierowcy zwolnieni są z opłat za bilety pod warunkiem posiadania przy sobie ważnego dowodu rejestracyjnego.
 • Dodatkowo z propozycją aktywnego spędzenia Dnia Bez Samochodu wyszła firma NextBike oferując w ramach systemu City By Bike, że zamiast pierwszych 15 minut – darmowa będzie cała godzina.
 • Częściowo dla ruchu zostanie zamknięta ul. Mickiewicza, gdzie odbędzie się finał ETZT podczas IV Dni Energii: miasteczko rowerowe, działania dotyczące niskoemisyjnego transportu miejskiego, prezentacja samochodów elektrycznych, a także możliwość zapoznania się z zasadami car-sharingu (wraz z możliwością uzyskania vouchera na próbne skorzystanie z tej usługi)
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
20 + 22 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.