Ul. Teatralna w Katowicach / fot. InfoKatowice.pl

Na co dzień oblegana przez samochody zmieni swój charakter. Z ulicy Teatralnej w Katowicach zrobią miejsce przyjazne mieszkańcom, a przy tym ograniczą ruch i parkowanie pojazdów. 

Na krótkim odcinku ulicy Teatralnej mieszczą się tu aż trzy instytucje kultury: Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. M. Karłowicza i Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. 16 września właśnie tam zostanie zorganizowany „Woonerf”. To pomysł Regionalnego Instytutu Kultury i Urzędu Miasta Katowice.

„Woonerf” to miejsce przyjazne mieszkańcom. Wykreowania nowej przestrzeni publicznej, silnej kulturą i atrakcyjnej dla mieszkańców – „Małej Strefy Kultury”- deklarują urzędnicy.

Reklama

– W naszym zamyśle możliwe jest przekształcenie części ulicy Teatralnej dochodzącej do Rynku w obszar zrównoważonej mobilności, gdzie – poprzez wdrożenie specjalnej formy projektowej – ograniczony ruch kołowy podporządkowany jest funkcjom mieszkalnym i rekreacyjnym – ocenia Adam Pastuch, dyrektor RIK.

– Chcemy zapytać wszystkich użytkowników ulicy o zdanie. Dlatego zdecydowaliśmy się na rozwiązanie prototypowe: na jeden dzień ograniczymy ruch i możliwość parkowania na ulicy Teatralnej. Wprowadzimy też meble miejskie i więcej zieleni – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Na ulicy 16 września zaplanowano całodniowy program wydarzeń. Będzie można wypić kawę, posłuchać muzyki w ogródku czy naprawić rower. Pojawi się też kanapa, na której będzie można usiąść i opowiedzieć o swoich wrażeniach.

To wstęp do pogłębionych konsultacji, na które Urząd Miasta wspólne z RIK zaprosi wszystkich zainteresowanych.

Nowe znaki

W niedzielę, 16 września, na fragmencie ulicy od Rynku do progu zwalniającego za Szkołą Muzyczną, będzie obowiązywał znak „Strefa zamieszkania”. To oznacza konieczność zastosowania się do szczególnych zasad ruchu dotyczących m.in. pierwszeństwa pieszych przed pojazdami i ograniczenia prędkości do 20 km/h. Ponadto, dla ograniczenia ruchu pojazdów na tym fragmencie, planowane jest wprowadzenie znaku „zakaz ruchu” z tabliczkami o treści „Nie dotyczy dojazdu do posesji” oraz „Nie dotyczy rowerów”.

Część znaków, zgodnie z obowiązującymi przepisami, została ustawiona na ulicy z 5 – dniowym wyprzedzeniem. Żeby ograniczyć parkowanie pojazdów konieczne było zastosowanie zakazu zatrzymywania się z tabliczką „odholowanie pojazdu na koszt właściciela” i datą obowiązywania: 16 września.

Program wydarzenia:

  •         PLENEROWA CZYTELNIA I KSIĘGARNIA – stoisko z wydawnictwami Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, gdzie będzie można bezpłatnie zdobyć wybrane egzemplarze. W czytelni aktorzy Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach będą czytali „Dracha” Szczepana Twardocha. To tutaj będzie można również przysiąść z książką i w przyjaznym otoczeniu skupić się na lekturze.
  •         KONCERTY UNPLUGGED – spokojne granie na rampie Teatru Śląskiego, wystąpią: Krzysztof Kulbicki, uczniowie Szkoły Muzycznej I i II st. im. M. Karłowicza.
  •         OGRÓDEK KAWIARNIANY – przy ulicy Teatralnej rozstawiony zostanie ogródek Kawiarni Fotograficznej, gdzie będzie można napić się aromatycznej kawy lub herbaty, zjeść pyszne ciasto i wspólnie porozmawiać.
  •         SERWIS ROWEROWY – bezpłatny serwis rowerowy dla każdego.
  •         SPONTANICZNY OGRÓD SPOŁECZNY – wspólne sadzenie roślin i ziół, które później będą ustawione przy ulicy Teatralnej i z których każdy będzie mógł skorzystać.
  •         GRY ULICZNE Z DAWNYCH LAT – animacje dla dzieci i dorosłych, podczas których będzie można zagrać w dawne gry uliczne i nauczyć się paru sztuczek.
  •         WYSTAWA „SYMBOLE CZASU” – udostępniona będzie wystawa fotografii śląskiego artysty, Zbigniewa Sawicza, której wernisaż odbył się 7 września. Wystawa znajduje się w przestrzeni Kawiarni Fotograficznej w siedzibie Regionalnego Instytutu Kultury.
  •         OGRÓDKI DZIAŁKOWE – PREZENTACJA – w siedzibie Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach w sklepiku (na prawo przy wejściu głównym) będzie można posłuchać opowieści Michała Janusińskiego o dziedzictwie ogródków działkowych. Opowieści wzbogacone zostaną prezentacją autorskich fotografii.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 − 9 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.