Sesja Rady Miasta Katowice / for. Erdem Yildiz

Miasto dopłaci więcej do prywatnych żłobków w Katowicach, dla kieszeni rodziców może to być bez znaczenia. Powodem są zapisy uchwały, którą przyjęła Rada Miasta Katowice. Tak w roku wyborczym miasto i radni chcieli ulżyć kieszeni rodziców, ale skutek tego może wcale nie być taki jak pierwotnie zakładano. Wszystko przez niewłaściwe zapisy uchwały, które zakwestionowała ie Regionalnej Izby Obrachunkowej.

W lipcu katowiccy radni podjeli uchwałę, że miasto dopłaci do pobytu dzieci w żłobkach publicznych 600 zł za osobę. To o 200 zł więcej niż wcześniej. Tego nie kwestionuje RIO, któremu nie podoba się inny zapis. W uchwale znalazły się zapisy o maksymalnej wysokości opłaty, którą mogą pobierać żłobki od rodziców – chodzi o 300 zł miesięcznie (100 zł mniej niż przed wprowadzeniem uchwały)

RIo orzekła, że uchwała rady miasta nie może zawierać zapisu dotyczącego maksymalnej opłaty pobieranej od rodziców przez żłobek.

– Oznacza to, że od 1 września tego roku podmiot prowadzący żłobek będzie otrzymywał od miasta Katowice dotację miesięczną w wysokości 600 zł na każde dziecko objęte opieką, ale jednocześnie – zgodnie z rozstrzygnięciem Regionalnej Izby Obrachunkowej – wysokość opłaty za pobyt dziecka pobieranej od rodziców/opiekunów prawnych uzależniony będzie wyłącznie od tego podmiotu – poinformowali katowiccy urzędnicy.

Miasto zamierza się poskarżyć na rozstrzygnięcie Regionalnej Izby Obrachunkowej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Wniesienie skargi nie ma skutku zawieszającego wstrzymanie stosowania przepisów uchwały, co do których uchwała Kolegium orzekła nieważność.

– Wystąpiliśmy do podmiotów prowadzących żłobki z apelem, by pomimo decyzji Regionalnej Izby Obrachunkowej, dzięki zwiększonym środkom od miasta, nie pobierały od rodziców więcej niż 300 zł za miesiąc. Tym samym zostanie zachowana pierwotna intencja naszej uchwały. Wierzymy, że nasz apel spotka się z pozytywnym odzewem, bo zakładamy, że dobro rodzin i dzieci jest priorytetem nie tylko dla nas – ale także dla podmiotów prowadzących żłobki – mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej Urzędu Miasta Katowice.

W tym roku łącznie w Katowicach funkcjonuje 921 miejsc w miejskich żłobkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 + 29 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.