Ochotnicza Straż Pożarna w Katowicach-Szopienicach prosi o głosy w projekcie do Budżetu Obywatelskiego, opublikowali nawet na Facebooku filmik promujących ich działania. Strażacy interweniują nie tylko w przypadku pożarów, ale i wypadków, zalania posesji czy np. wszelkiej maści wycieków substancji szkodliwych.

Strażacy z Szopienic walczą o ponad 180 tys. zł. Zgodnie z opisem projektu: „​zadanie polega na doposażeniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Katowicach Szopienicach w nowoczesny sprzęt ratowniczy, środki ochrony indywidualnej strażaka, sprzęt szkoleniowy oraz szkolenia. Realizacja zadania przysłuży się jeszcze skuteczniejszemu niesieniu pomocy przez OSP Szopienice”.

Reklama

Strażacy nakręcili film, który obecnie można zobaczyć na Facebooku.

Anormalna sytuacja

W lipcu Urząd Miasta Katowice starł się z Jarosławem Makowskim, który chciał zabezpieczenia puli pieniędzy dla Ochotniczych Straży Pożarnych, by te nie musiały składać wniosków do Budżetu Obywatelskiego.  – Uważam, że to nie jest normalna sytuacja, gdy o sprzęt ratowniczy strażacy muszą walczyć w plebiscycie – zaznaczył kandydat na prezydenta miasta.

Jeszcze w lipcu Dawid Durał, strażak ochotnik z Katowic (jednocześnie członek Nowoczesnej) tłumaczył, że OSP co roku wnioskują o około 1 mln zł z Budżetu Obywatelskiego. Tyle pieniędzy właśnie proponował zabezpieczyć dla nich Jarosław Makowski. Funduszy wystarczy wtedy na potrzeby OSP, które nie będą musiały startować w plebiscycie.

Bezpieczeństwo jest ważne, dlatego dziś przedstawiamy pomysły dla Ochotniczej Straży Pożarnej. #ZrobimyToWKato #Katowice

Opublikowany przez Jarosław Makowski Piątek, 13 lipca 2018

Miasto odpowiedziało oświadczeniem prezesów OSP, którzy zaznaczyli, że współpraca z magistratem jest dobra, a pieniądze dla nich są. Oświadczenie rozesłał Maciej Stachura Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej, a niegdyś asystent Marcina Krupy.

Współpraca Ochotniczych Straży Pożarnych z Miastem Katowic przebiega od wielu lat bardzo dobrze – co roku ze środków Miasta Katowice kupujemy nowy sprzęt, szkolimy ludzi, modernizujemy nasze siedziby i nie mamy żadnych problemów z otrzymaniem środków na funkcjonowanie Straży. W porównaniu do innych miast o podobnym charakterze jak Katowice stwierdzamy, że stan naszych OSP jest wzorem do naśladowania dla innych tego typu jednostek. Jest to efektem służby naszych strażaków, ale i odpowiedzialnego podejścia Miasta do spraw bezpieczeństwa mieszkańców. W latach 2015-2017 Miasto Katowice na funkcjonowanie OSP przeznaczyło 7,3 mln zł, a w latach 2018-2019 na całkowitą modernizację siedziby OSP Dąbrówka Mała przeznaczy 4,5 mln zł. Będzie to ostatnia z siedzib OSP wymagająca modernizacji  – napisali prezesie OSP Dąbrówka Mała, Zarzecze, Szopienice, Podlesie i Kostuchna.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
17 − 5 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.