Od środy będzie można zwiedzać nową część wystawy „Z dziejów Katowic”, która zostanie otwarta w Muzeum Historii Katowic przy ul. ks. J. Szafranka 9. Zaprezentowane zostaną dzieje miasta aż do czasów współczesnych.

Uroczyste otwarcie ekspozycji odbędzie siępodczas wernisażu we wtorek 11września o godzinie 18.00 w budynku głównym Muzeum Historii Katowic przy ul. ks. Józefa Szafranka 9. Zwiedzanie dla wszystkich będzie możliwe od środy od godziny 10.00. Otwarcie wystawy wpisuje się w obchody kolejnej rocznicy nadania praw miejskich Katowicom.

Będzie to otwarcie drugiej części wystawy, prezentującej historię Katowic od 1865 roku (czyliod momentu nadania praw miejskich), poprzez powstania śląskie i plebiscyt, czasy II RP, II wojny światowej i PRL-u, aż do czasów współczesnych. Do udostępnionych w 2015 roku czterech sal wystawowych dojdzie kolejnych sześć sal. Zastosowano nowoczesne multimedia, aplikacje i urządzenia, a jednocześnie zaprezentowano aż 500 eksponatów oraz pocztówki, archiwalne zdjęcia i filmy, związane z miastem.

Reklama

– Trzy lata temu, z okazji jubileuszu 150-lecia nadania Katowicom praw miejskich, udostępniona została pierwsza część zmodernizowanej wystawy stałej “Z dziejów Katowic”. Rok 1865, na którym kończy się jej narracja, jest zarazem początkiem nowego rozdziału w dziejach miejscowości. Po nadaniu praw miejskich Katowice w szybkim tempie wyrosły na jeden z głównych ośrodków Górnego Śląska. Zaledwie po kilku latach stały się miastem powiatowym, a po kilkudziesięciu stolicą województwa. Od tej pory nieprzerwanie pełnią wiodącą rolę w regionie. Otwierana obecnie ekspozycja stanowi zatem rozwinięcie i dopełnienie funkcjonującej od trzech lat wystawy. Ukazuje pełne dynamizmu dzieje miasta na tle burzliwych wydarzeń historycznych w tej części Europy, aż po czasy współczesne – mówi kurator wystawy Joanna Tofilska.

Treść wystawy dostępna jest w języku polskim i angielskim. Za projekt i wykonanie wystawy odpowiada firma Adventure. Modernizacja wystawy stałej „Z dziejów Katowic” została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 − 18 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.