Budżet Obywatelski / fot. UM Katowice

W sumie mieszkańcy zgłosili 345 wniosków do Budżetu Obywatelskiego, w tym 46 projektów ogólnomiejskich. Pozytywną weryfikację przeszło natomiast 274 projektów.  Mieszkańcy chcą m.in. rewitalizacji toru saneczkowego w Parku Kościuszki (600 tys. zł), budowy miejsc parkingowych w rejonie ulic Kościuszki i Nasypowej, budowy kompleksu sportowego na Giszowcu. W Śródmieściu pojawiło się dużo projektów odnośnie doposażenia filii Miejskiej Biblioteki Publicznej.

– 247 to zadania lokalne, a 27 ogólnomiejskie. Tak duża liczba pozytywnie zweryfikowanych wniosków pokazuje, jak dużo pracy mieszkańcy włożyli w przygotowanie swoich projektów. Szczególne słowa uznania należą się wnioskodawcom z Zawodzia i Dąbrówki Małej – z tych dwóch dzielnic wszystkie zgłoszone projekty zostały zweryfikowane pozytywnie. Weryfikacji nie przeszło 48 zadań lokalnych (w tym 9 ze względów formalnych) i 18 ogólnomiejskich (w tym 4 ze względów formalnych). Pięć projektów zostało włączonych do innych wniosków poprzez połączenie zadań – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice.

Najwięcej (24) pozytywnie zweryfikowanych projektów jest w jednostce Piotrowice-Ochojec, ich wartość to prawie 5 mln zł. Na drugim miejscu jest Ligota-Panewniki z kwotą 4,3 mln zł i 16 pozytywnie zweryfikowanymi projektami.

Reklama

Do ciekawej sytuacji doszło na Osiedlu Paderewskiego, gdzie trzy zadania dotyczące stacji wypożyczania rowerów zostały w ramach uzgodnień między Wnioskodawcami zamienione w jeden projekt. To pierwsza taka sytuacja w historii Budżetu Obywatelskiego w Katowicach.

Projekty dotyczące stacji wypożyczania rowerów to jeden z hitów tegorocznej edycji. Pozytywnie zweryfikowano 14 takich zadań na łączną liczbę 31 stacji. Tradycyjnie będzie można głosować na sporą liczbę zadań dotyczących zieleni, przykładem może być projekt z Osiedla Witosa zakładający zasadzenie 100 drzew na terenie tej dzielnicy. Porównywalną ilość do lat ubiegłych stanowią zadania o charakterze infrastrukturalnym, czy kulturalnym.

Ostatecznie o tym, które zadania będą realizowane w 2019 roku zdecydują mieszkańcy w głosowaniu, które odbędzie się w dniach 10-23 września.

– W tym roku katowiczanie zdecydują, na co wydać 22,8 mln zł – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic – Otrzymaliśmy wiele ciekawych i dobrze przygotowanych wniosków. To pokazuje, że mieszkańcy bardzo dobrze wiedzą, co jest potrzebne w ich otoczeniu. Mam nadzieję, że poprzez liczny udział w głosowaniu mieszkańcy pokażą, że zależy im na realnym wpływaniu na swoje społeczności lokalne – dodaje prezydent i przypomina, że katowicki budżet obywatelski jest największy w Polsce per capita wśród miast wojewódzkich.

Wykaz zadań zakwalifikowanych do głosowania dostępny jest na stronie www.bo.katowice.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
6 + 23 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.