Żłobek Miejski w Katowicach / fot. UM Katowice

Brakuje miejsc w katowickich żłobkach. Miasto chwali się kolejnymi nowymi miejscami w żłobkach, dlatego postanowiliśmy sprawdzić jak wygląda sytuacja w Katowicach. Faktycznie, potrzeby są większe niż miasto w roku szkolnym 2017/2018 było w stanie zapewnić i nowe miejsca są jak najbardziej potrzebne. Liczby mówią same za siebie.

– W roku szkolnym o przyjęcie do żłobka miejskiego ubiegało się 1182 dzieci, przyjęto 636 dzieci, a 153 kontynuowało opiekę żłobkową (przy czym warto podkreślić, że mamy około 5 proc. wzrost liczby dzieci w wieku 1-3 lat.), dlatego mając na uwadze zapotrzebowanie na kolejne miejsca, w tym roku bazę miejsc w żłobkach miejskich poszerzono już o 102 miejsca, kolejnych 30 zostanie uruchomionych od września – tłumaczy Ewa Lipka z Urzędu Miasta Katowice. – Największe zapotrzebowanie na opiekę w żłobkach jest w dzielnicach: Śródmieście, Giszowiec i Ligota – dlatego ogłosiliśmy konkurs, którego przedmiotem jest organizacja i utworzenie 50 nowych miejsc opieki dla dzieci mieszkańców Katowic w tych dzielnicach – dodaje.

Największe potrzeby są w placówkach zlokalizowanych w: Ligota-Panewniki (Zadole 24a – przyjęto 83 dzieci, kontynuowało pobyt 28 dzieci, nie zrealizowano 134 wniosków), Giszowiec (Wojciecha 23a – przyjęto 25 dzieci, kontynuowało pobyt 5 dzieci, nie zrealizowano 64 wniosków), Szopienice (Ciesielska 1 – przyjęto 33 dzieci, kontynuowało pobyt 19 dzieci, nie zrealizowano 47 wniosków), Osiedle Tysiąclecia(Krzywoustego – przyjęto 43 dzieci, nie zrealizowano 45 wniosków), Kostuchna (Boya-Żeleńskiego – przyjęto 63 dzieci, nie zrealizowano 37 wniosków).

Reklama

Jak podkreśla magistrat, w tym roku uruchomiono w tych placówkach ponad 100 nowych miejsc w żłobkach miejskich, a także uruchamiane są dofinansowane miejsca opieki żłobkowej w placówkach niepublicznych.

Miasto chce też uruchomić refundację kosztów  zatrudnienia niani dla 50 rodzin. Chodzi o dopłatę w wysokości do 1800zł miesięcznie. Planuje się zwiększenie dofinansowania do pobytu w żłobkach niepublicznych łącznie dla 891 dzieci już objętych dotacją, zmniejszeniu ulegnie kwota miesięcznej opłaty ponoszonej przez rodzica z kwoty 400zł do kwoty 300zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 − 2 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.