foto: https://pixabay.com
Reklama

Wśród projektów ogólnomiejskich w ubiegłorocznym głosowaniu budżetu obywatelskiego trzecie miejsce przypadło zadaniu o wartości 42 tys. zł, polegającemu na budowie sieci domków dla kotów wolno żyjących w dzielnicach Katowic. Na ten pomysł zagłosowało 6 346 mieszkańców. Wnioskodawczyni wskazała miejsca w kilkunastu dzielnicach. Okazało się, że nie we wszystkich wskazanych lokalizacjach bytują zwierzęta. Dlatego urząd zachęca karmicieli do odbioru domków i umieszczeniu ich w miejscach, gdzie z pewnością będą przydatne.

Domki mogą odbierać mieszkańcy, którzy opiekują się kotami wolno żyjącymi. Jednak pamiętajmy! – postawienie domku w takim miejscu nie może budzić sprzeciwu pobliskich mieszkańców i wymaga przede wszystkim zgody posiadacza lub zarządcy terenu. Zgodnie z regulaminem domki można stawiać na terenie, który jest własnością miasta Katowice, Skarbu Państwa, spółdzielni, wspólnoty mieszkaniowej lub Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, a także na terenie jednostek oświatowych lub placówek opiekuńczych prowadzonych przez miasto.

Reklama

O czystość w domkach oraz w ich pobliżu ma dbać karmiciel, który nadzorowany będzie przez stowarzyszenie lub fundację prozwierzęcą. Domki do odbioru będę w drugiej połowie sierpnia w miejskim schronisku dla bezdomnych zwierząt przy ul. Milowickiej 1b. Więcej informacji, w tym o procedurze odbioru i niezbędnych dokumentach na stronie www.bo.katowice.eu.

Koty wolno żyjące są pożyteczne:
1. „Zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu” (art. 21 Ustawy o ochronie zwierząt)
2. Do zwierząt wolno żyjących należy zaliczyć dzikie koty żyjące w mieście. Zwierzęta te żyją w sąsiedztwie człowieka, w piwnicach, ogrodach działkowych, opuszczonych posesjach.
3. Schronisko nie przyjmuje kotów wolno żyjących. Zamknięcie i pozbawienie ich wolności jest równoznaczne ze skazaniem ich na śmierć.
4. Myszy i inne gryzonie mają zakodowaną genetycznie zdolność do ucieczki z miejsc, w których czują zapach kota. Z powyższych powodów w miejscu, gdzie bytują koty wolno żyjące, zmniejsza się automatycznie ilość gryzoni.
5. Koty powinny być karmione o tej samej porze, najlepiej w godzinach najmniejszego ruchu. Zwierzęta karmić należy wyłącznie przeznaczoną do tego karmą. Niezbędne jest również zapewnienie zwierzętom stałego dostępu do czystej wody. Niezachowanie czystości w takim miejscu to jeden z kilku powodów nietolerancji innych mieszkańców dla kotów i jego karmiciela.
6. Nie pozwól, by przez Twoje przyzwolenie na rozmnażanie rosła skala kociego bólu i cierpienia. Każdy dorosły kot przebywający pod Twoją opieką powinien być wysterylizowany. Wysterylizowane kotki i wykastrowane kocurki są silniejsze, zdrowsze, nie zarażają się od siebie groźnymi chorobami, nie walczą.
7. Koty powinno się cyklicznie odrobaczać.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 + 21 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.