„Odpust u Babci Anny” w tym roku odbędzie się już po raz 10. w Katowicach. Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych jest letnią edycją popularnego zimowego Jarmarku w Nikiszowcu. Odpust rusza w niedzielę 29 lipca o godzinie 10.00.

– W tym roku spodziewamy się 180 wystawców z całej Polski, oferujących oryginalne rękodzieło, sztukę  i lokalne pamiątki. Na stoiskach, których staranny wybór jest bardzo ważnym etapem przygotowania imprezy, znajdą się m.in. biżuteria wykonywana z  tradycyjnych i oryginalnych materiałów takich jak: drewno, mosiądz, sutasz, szkło, srebro, a także wyroby mydlarskie, ceramika, elementy dekoracyjne wnętrz, rękodzieło krawieckie, wyroby dla dzieci – informuje Małgorzata Krakowiak z Fabryki Inicjatyw Lokalnych. – Nie może oczywiście zabraknąć także tradycyjnych bud odpustowych z „maszketami”. Obok nich znajdą się także restauracje serwujące przysmaki kuchni śląskiej, w tym tradycyjny obiad. Będzie i miejsce na kulinarne ciekawostki takie jak: konfitury, oleje, miody, piwa rzemieślnicze i tradycyjne – dodaje.

Na imprezie swoje stoisko będzie miało także Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologiczne #OnkologiaNaCeglanej w ramach którego odbywać się będą: pomiar ciśnienia, pomiar cukru we krwi, porady dietetyka, profilaktyka raka piersi. Obecny będzie także najnowocześniejszy w Europie „krwiobus”, w którym Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach prowadzić będzie zbiórkę krwi.

Reklama

Podczas imprezy będzie także można wspomóc finansowo Stowarzyszenie Nikiszowy Dom Tymczasowy czyli organizację, która przygarnia zwierzęta i przygotowuje je do adopcji. Dołączą też sąsiedzi z Giszowca czyli OREW Katowice-Giszowiec. Niedawno spotkała ich  tragedia – spaliła się część ich giszowieckiej siedziby. Podczas Odpustu będzie można wspomóc odbudowę Ośrodka. Znajdziecie ich na Placu Kościelnym.

Ważną częścią programu imprezy jest scena artystyczna, na której w tym roku wystąpią: 14.00: Orkiestra Dęta Kopalni Wieczorek/ 15.00: Siostry Wajs & Stonoga/ 16.15: Tap Dance Katowice/ 16.45: Rube Świnie/ 18.00: Chór Mieszany Ogniwo/ 19.00: Pedro y Mari

A dla najmłodszych przygotowaliśmy także dodatkowe atrakcje m.in.: karuzele, dmuchańce, pokazy baniek mydlanych.

Problemy z parkingiem

Odpust odbywa się na terenie zabytkowego, ale równocześnie mieszkalnego osiedla Nikiszowiec, organizatorzy proszą o przyjazd komunikacją publiczną. Przyjeżdżający autem proszeni są natomiast o parkowanie w odległości 5-10 minut spacerem od imprezy (przy Szpitalu CM „Mavit”, przy budynku dyrekcji Kopalni Wieczorek oraz na terenie Galerii Szyb Wilson).

– Prosimy równocześnie, aby szanując przestrzeń osiedla nie parkować na wewnętrznych dziedzińcach Nikiszowca, które są przestrzenią dla mieszkańców. Informujemy także, że ulica Z. Nałkowskiej będzie objęta całkowitym zakazem parkowania w celu zapewnienie autobusom bardziej płynnej jazdy – informują organizatorzy.

Udział w imprezie jest bezpłatny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 + 2 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.