KWK Wieczorek / Szyb Poniatowski / fot. Monisiolek / Wikipedia
Reklama

Prezydent miasta wydał zarządzenie, w którym Katowice stają się właścicielem zabudowań dawnego Szybu Poniatowski (Nikisz) przy ul. Szopienickiej. Nabycia do zasobu miasta dokonano poprzez darowiznę od Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Co z zabytkowymi pokopalnianymi obiektami? Na razie nie wiadomo.

Od kilku miesięcy miasto prowadziło rozmowy ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń w sprawie przejęcia zespołu zabudowań dawnego Szybu „Poniatowski” (pierwotnie jako Szyb „Nickisch”). W dniu 13 lipca br. ukazało się zarządzenie prezydenta miasta „o nabyciu do zasobu nieruchomości Miasta Katowice w drodze darowizny nieruchomości położonej przy ul. Szopienickiej”. Samo „nabycie do zasobu nieruchomości” nastąpiło w drodze darowizny od Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. Miasto tak naprawdę nabyło prawo użytkowania wieczystego do nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa, położonej przy ul. Szopienickiej, zabudowanej zespołem zabytkowych budynków Szybu „Poniatowski”.

Reklama

Darowiznę obwarowano jednak przepisem, że Katowice zapłacą na rzecz Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. kwotę stanowiącą równowartość wartości rynkowej nieruchomości w przypadku sprzedaży przez miasto tego terenu (w całości lub części) w terminie 5 lat (licząc od daty zawarcia umowy darowizny). Chodzi o ponad milion złotych.

W uzasadnieniu do wydanego zarządzenia napisano, że:

[…] Przedmiotowa nieruchomość zabudowana jest zespołem budynków Szybu „Poniatowski” stanowiących historycznie integralną część osiedla Nikiszowiec. Budynek maszyny wyciągowej, budynek szybowy oraz budynki wentylatora figurują w gminnej ewidencji zabytków. Miasto zwróciło się do Spółki o przekazanie ww. nieruchomości na rzecz Miasta w drodze darowizny w związku z ustawowym obowiązkiem nałożonym na gminy w zakresie ochrony i opieki nad zabytkami. Uzyskano zgodę Spółki na przejęcie przez Miasto przedmiotowej nieruchomości. Z informacji uzyskanej od Spółki wynika, iż wartość rynkowa nieruchomości została określona przez rzeczoznawcę majątkowego w październiku 2017 r. na kwotę 1 110 121 zł […].

Na razie miasto nie przedstawiło oficjalnych planów co do przejmowanych obiektów. Zabytkowy kompleks Szybu „Poniatowski” nie jest jednak tak spektakularny, jak położony obok i o wiele bardziej znany (i droższy) zespół zabudowy Szybu „Pułaski” (dawniej „Carmer”).

Wiadomo też, że „Poniatowski” będzie wymagał przeprowadzenia remontu. Nieoficjalnie urzędnicy sugerują, że „Poniatowski” może trafić pod kuratelę Muzeum Historii Katowic.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
3 + 22 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.