Sesja Rady Miasta Katowice / fot. InfoKatowice.pl

Radni miejscy z PiS zaproponowali prezydentowi Katowic, by na terenie miasta wykonać i odsłonić dwie nowe tablice pamiątkowe. Miałyby powstać w Szkole Podstawowej nr 1 i w Szkole Podstawowej nr 19. W ten sposób zostaną upamiętnione Legiony Polskie oraz Wojciech Korfanty.

Dwa wnioski wystosowali radni PiS-u Piotr Pietrasz i Krystyna Panek. Zaproponowali ufundowanie przez miasto dwóch pamiątkowych tablic, które byłyby umieszczone w budynkach dwóch szkół podstawowych.

Pierwsza tablica znalazłaby się w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Piłsudskiego przy ul. Jagiellońskiej. Radni zaproponowali, aby tablicę pamiątkową umieścić na parterze, na ścianie, w miejscu uzgodnionym z dyrektorem szkoły. Stwierdzili, że „trwałe upamiętnienie powinno być wykonane z kamienia i obejmować krótką historię Legionów Polskich, opracowaną przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach”.

Druga tablica byłaby poświęcona Wojciechowi Korfantemu. Radni chcą, by umieścić ją na parterze budynku Szkoły Podstawowej nr 19 im. Wojciecha Korfantego przy ul. Krzyżowej w Dębie.

W swoim wniosku radni zaznaczają, że:

[…] Trwałe upamiętnienie powinno obejmować pokrycie ściany cegłą lub kamieniem oraz umieszczenie kamiennej tablicy o treści podobnej jak inskrypcja pod popiersiem Wojciecha Korfantego w katowickiej Katedrze pod wezwaniem Chrystusa Króla. Różne okoliczności spowodowały, że przez parę dziesiątków lat nie przyznawały się Katowice do tradycji Wojciecha Korfantego. W chwili obecnej trwają starania o budowę pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie. Natomiast w budynku Szkoły Podstawowej Nr 19 imienia Wojciecha Korfantego, po przeprowadzce w ubiegłym roku z budynku przy ul. Agnieszki, brak jest trwałego upamiętnienia w centralnym punkcie szkoły. Powieszono nieduży obraz Wojciecha Korfantego i kalendarium jego życia, co bardziej nadaje się do gabinetu historycznego. Chcemy przypomnieć, że Wojciech Korfanty był najwybitniejszym Górnoślązakiem w naszym stuleciu, człowiekiem, który „przywrócił Śląsk do Polski”. Był członkiem tajnych związków młodzieży narodowej, znakomitym parlamentarzystą, który z trybuny parlamentu Rzeszy i sejmu pruskiego wołał o krzywdach ludu polskiego na Śląsku […].

Odsłonięcie tablic ma się wpisywać w obchody Roku Stulecia Niepodległości Państwa Polskiego. Władze Katowic jeszcze nie odniosły się do sprawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
9 − 9 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.