Smartphone / fot. Galeria Katowicka

Rusza pilotaż powszechnego systemu ostrzegania SMS-ami przed zagrożeniami i sytuacjami kryzysowymi. Projekt Ministerstwa Cyfryzacji ma informować m.in. o niebezpiecznych zjawiskach pogodowych.

Burze, nawałnice czy powodzie nie mają już być dla nas zaskoczeniem. Dzięki podpisanemu 29 czerwca br. porozumieniu pomiędzy Ministerstwem Cyfryzacji, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządowym Centrum Bezpieczeństwa oraz operatorami telekomunikacyjnymi, każdy będzie mógł otrzymywać SMSy alarmowe o niebezpiecznych zjawiskach pogodowych, np. o gwałtownych burzach czy nawałnicach oraz o sytuacjach kryzysowych na obszarze danego województwa.

– Obserwowane zmiany klimatu w Polsce jeszcze nie oddziałują w sposób zagrażający gospodarce, jednak wraz z dalszym postępowaniem ocieplenia należy się liczyć ze wzrostem skali szkód spowodowanych występowaniem zjawisk ekstremalnych, takich jak nagłe, silne ulewy, powodzie, susze czy huraganowe wiatry. Dlatego tak ważne dla naszego bezpieczeństwa są działania adaptacyjne w zakresie wzmocnienia systemów ostrzegania – podkreśla prof. Maciej Sadowski z Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowego Instytutu Badawczego.

Reklama

System ruszy od grudnia tego roku, ale pilotaż będzie działał już w trakcie wakacji, będzie uzupełnieniem Regionalnego Systemu Ostrzegania, z którego już korzystają m.in. mieszkańcy Katowic. Nowy system będzie informował o zagrożeniach na danym obszarze, więc jeżeli mieszkaniec uda się nad morze, a tam wystąpią zagrożenia, to zostanie powiadomiony.

System może powstać dzięki zmianie prawa telekomunikacyjnego. W przypadku sytuacji kryzysowej, zagrożenia życia i zdrowia ludności, nakłada ona na operatorów obowiązek niezwłocznego, nieodpłatnego wysłania, na żądanie dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, komunikatu do wszystkich użytkowników na danym obszarze. Treść wiadomości będzie przygotowywana przez RCB, a operatorzy telekomunikacyjni będą odpowiadać za ich dotarcie do adresatów.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 − 19 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.