Problemy drogowe w Katowicach. Zwężenia, wyłączone z użytku ulice. Rusza kolejny etap budowy centrum przesiadkowego w dzielnicy Zawodzie. To oznacza utrudnienia w postaci zwężenia ulicy 1 Maja i Krakowskiej. Zmiany czekają nas też przy ulicy Sądowej, która częściowo zostanie wyłączona z ruchu. 

– Zawężenie ulic 1 Maja i Krakowskiej na wysokości budowanego centrum przesiadkowego Zawodzie wprowadzone zostanie w nocy z 6 na 7 czerwca. Ruch na tych ulicach poprowadzony będzie jednym pasem w każdym kierunku jazdy – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy magistratu.

Zmienią się też lokalizacje przystanków, te zostaną przeniesione w rejon zajezdni i będą w tym miejscu ulokowane do zakończenia inwestycji. Zawężenie ulic oraz nowa lokalizacja przystanków to zmiany, które będą obowiązywać do zakończenia inwestycji, zmieni się też rozkład jazdy KZK GOP.

Kolejna zmiana ze względu na zaawansowane prace budowlane wprowadzona zostanie przy realizowanym centrum przesiadkowym Sądowa. Tam ma powstać nowy dworzec autobusowy.

– W poniedziałek 9 lipca z ruchu zostanie wyłączona ul. Sądowa i ul. Jana III Sobieskiego na wysokości inwestycji. Wyłączenie z ruchu w tym miejscu będzie obowiązywało do 15 września – mówi Ewa Lipka. – Dla samochodów w tym czasie będzie obowiązywał objazd ul. Gliwicką i Geppert – Mayer. Natomiast autobusy obsługujące przystanek „Katowice Plac Wolności”, jadące w kierunku podziemnego dworca autobusowego oraz ul. Mikołowskiej będą kierowane ulicami: 3-Maja i Słowackiego. Ruch autobus w zmienionej organizacji ruchu będzie utrzymany do końca budowy. Na obecnym etapie lokalizacje przystanków nie ulegają zmianie – dodaje.

Inwestycję w Zawodziu realizuje firma ZUE SA, która podpisała jako lider konsorcjum, wspólnie ze spółką Unibep umowę o wartości 66,4 mln zł brutto. Pierwsi pasażerowie skorzystają z centrum w IV kwartale 2019 r. Inwestycja centrum przesiadkowego obejmuje budowę: budynku dworca o powierzchni 365 m2 (m.in. zaplecze socjalne dla kierowców i motorniczych, kiosk, punkt sprzedaży biletów i toalety), dwóch parkingów naziemnych dla 275 samochodów, wiaty dla 36 rowerów, wiaty peronowej, miejsc postojowych dla autobusów i punkty Kiss&Ride.

Przy ul. Sądowej powstaje centrum przesiadkowe obsługujące kursy dalekobieżne. Centrum przesiadkowe będzie obsługiwało autobusy dalekobieżne zarówno krajowe, jak również międzynarodowe. Projekt zakłada budowę centrum przesiadkowego, obejmującego budynek obsługi pasażerskiej, wiatę peronową, wiatę rowerową, wiatę przystankową oraz otwarty parking samochodowy dla 130 samochodów. Budynek oprócz obsługi podróżnych będzie pełnił funkcję handlowo-usługową. Centrum Przesiadkowe powstanie do końca 2019 roku, a jego wykonawcą jest firma Budimex z Warszawy. Wartość inwestycji to 56,9 mln zł (w tym dofinansowanie wynosi ponad 30 mln zł).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 − 18 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.