Marcin Krupa prezydent Katowic / fot. materiały prasowe / UM Katowice

Miasto wybierze operatora, który przeprowadzi konkurs na wybór koncepcji obietnicy wyborczej Marcina Krupy. Chodzi w efekcie finalnym o Centrum Nauki w Katowicach, które ciągle jest bardziej w fazie zapisu na papierze niż realnej inwestycji. Ma kosztować około 200 mln zł. 

To była jedna z obietnic wyborczych z poprzedniej kampanii Marcina Krupy, aktualnego prezydenta Katowic. – Dzisiaj ogłoszono przetarg na wybór operatora konkursu na wykonanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Centrum Nauki w Katowicach – poinformował katowicki magistrat.

– Budowa Centrum Nauki jest jednym z punktów mojej przedwyborczej umowy z mieszkańcami – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Ważne jest dla nas stałe inwestowanie w kapitał naukowy. Chcemy rozwijać zainteresowania młodych ludzi oraz promować kształcenie. Będziemy kłaść nacisk na te dziedziny, które specjaliści uznali za kierunki strategiczne dla przyszłości regionu. Budowa obiektu o takiej klasie w Katowicach pozwoli nam także na uatrakcyjnienie naszej oferty turystycznej, także w obszarze turystyki biznesowej. Po wykonaniu szeregu ekspertyz i analiz przechodzimy już do zaawansowanego etapu planowania, jakim jest konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną. Przyspieszamy z działaniami tak, by ukończyć inwestycję w 2022 roku – dodaje prezydent.

Dzisiaj ogłoszono przetarg na wyłonienie operatora konkursu, który następnie przeprowadzi konkurs na wykonanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej. 12 lipca oferty zgłoszone w przetargu zostaną otwarte. W sierpniu wybrany ma natomiast zostać operator, koncepcja ma zostać przygotowana w I kwartale 2019 roku. Centrum Nauki ma powstać do 2022 roku.

Przypomnijmy, że na siedzibę Centrum Nauki w Katowicach wybrana została Hala Parkowa, która znajduje się przy ulicy Tadeusza Kościuszki 90. Utworzenie Centrum Nauki umożliwi pozyskiwanie praktycznej wiedzy, podkreślają urzędnicy.

– To szansa na rozwój dla uczniów szczególnie uzdolnionych. Centrum Nauki nie będzie uczyć, będzie pokazywać jak uczyć się samodzielnie – mówi Magdalena Cyganek, główny specjalista z Wydziału Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Katowice.– Ofertę Centrum Nauki chcemy oprzeć na czterech specjalizacjach – na energetyce, medycynie, technologiach informacyjnych i komunikacyjnych z uwzględnieniem eSportu oraz  architekturze i urbanistyce – dodaje Cyganek.

Oprócz czterech głównych wystaw, w Centrum Nauki będą funkcjonować również mniejsze strefy, w tym: świat dziecka, pokój doświadczeń, wystawy czasowe, teatr/kino naukowe i strefa odpoczynku. Wyróżnikiem centrum będzie jakość i nowoczesność, a o jego atrakcyjności nie zdecyduje skala, a unikatowość prezentowanych ekspozycji. Będą one dobrze zaaranżowane, przemyślane tematycznie i nawiązujące do tradycyjnych specjalizacji regionu Śląska. Według wstępnych założeń budowa Śląskiego Centrum Innowacji ma zostać sfinansowana z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego, budżetu miasta oraz z pozyskanych funduszy unijnych.

Bieżące finansowanie działalności Centrum Innowacji przewidywany jest następujący model: 40% – przychody własne Centrum Nauki, 50% – dotacja Miasta Katowice, 10% – dotacja partnerów biznesowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 − 23 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.