Sprzątanie dzielnic / fot. Krzysztof Blachnicki (krzysiu.net)"
Reklama

Miasto namawia do sprzątania dzielnicy i picia wody z kranu. Dzisiaj rusza kolejne – już ostatnie wydarzenie z cyklu SprzątaMy Dzielnice organizowane przez katowicki magistrat i Stowarzyszenie Wolnej Herbaty. Mieszkańcy najpierw zgłaszali tereny do posprzątania, a następnie sami głosowali, ostatecznie wybrano siedem lokalizacji do posprzątania z czego 6 już wysprzątano.

Ostatni cel to ulica Norwida, tereny przy byłym nasypie kolejowym. Zbiórkę zaplanowano dzisiaj tj. w sobotę (30.06), o godz. 10, na skrzyżowaniu ulic Norwida i Słonecznej, za sklepem Lidl. Poza sprzątaniem, na pomagających doprowadzić do porządku dzielnicę, czekać będzie grill i woda.

– Wspólne dla wszystkich akcji jest m.in. to, że uczą dbania o środowisko, w tym ograniczania produkcji odpadów. To dlatego uczestnicy mają zabrać ze sobą naczynia: talerze i kubki, a dla tych, którzy zapomną, zawsze przygotowane są metalowe tacki i… słoiki do picia wody – informuje katowicki magistrat.

Wodę zawsze zapewniają Katowickie Wodociągi, najczęściej z pobliskich hydrantów, które na co dzień stanowią zabezpieczenie przeciwpożarowe. Po ich odpowiednim przygotowaniu można z nich także czerpać wodę do picia.  Urzędnicy zaznaczają, że nad jakością wody w Katowicach codziennie czuwa akredytowane Laboratorium Centralne Katowickich Wodociągów. Na terenie całego miasta wyznaczono ponad 50 punktów monitoringu. Są równomiernie rozmieszczone, tak aby dawać obraz jakości wody w całej sieci.

– Chcąc pić wodę prosto z kranu należy pamiętać, że wewnętrzna instalacja i nasze krany mogą być źródłem jej wtórnego zanieczyszczania. Jeżeli instalacja wewnętrzna jest stara, to w jej wnętrzu przez lata odłożył się osad. Na sitkach naszych kranów mogą namnażać się mikroorganizmy, które naturalnie występują w wodzie – informuje Agnieszka Jaszkaniec z Katowickich Wodociągów. – Wyższa temperatura to dla nich idealne środowisko do rozmnażania. Żeby mieć pewność, że pijemy z kranu zdrową wodę, trzeba dbać o czystość instalacji wewnętrznej np. czyszcząc co jakiś czas sitka lub perlatory. Nim nalejemy wodę do szklanki należy odpuścić z instalacji wodę, która stoi w niej od jakiegoś czasu. Najlepiej odkręcić kran z zimną wodą i włożyć pod nią rękę. Początkowo woda jest zawsze cieplejsza. Jak poczujemy, że leci naprawdę zimna, to znaczy, że doleciała do nas woda z sieci. Tę możemy nalać do szklanki i pić bez obaw. Na pewno jest dobrej jakości – dodaje.

Reklama

1 Komentarz

  1. Naiwniacy. Sprzątanie tego syfu to zadanie miasta. Dostaje od nas pieniądze na ten cel. Wy sprzatacie, a urzedasy za zaoszczędzone pieniądze wypłacają sobie premie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
3 + 7 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.