GKS Katowice zrobił sondaż wśród mieszkańców i 3/4 zdecydowanie chce żeby miasto utrzymywało GieKSę. W sondażu zadano kilka pytań. Najciekawsze wydaje się to dotyczące dotowania klubu. 

Kilka tygodni temu jeden z kibiców GKS-u Katowice oznaczył nas na Twitterze pod sondażem, z którego wynika, że mieszkańcy chcą dotować GieKSę. Dokładnie aż 71 procent mieszkańców Katowic chce dotować klub.

Niestety, na dane odnośnie sondażu musieliśmy poczekać kilka tygodni. Rzecznik, z którym rozmawialiśmy, kilkukrotnie podkreślał, że mają 2 tygodnie na odpowiedź.

Pytali mieszkańców

Po dwóch tygodniach przyszła odpowiedź, z której dowiedzieliśmy się, że GKS zapłacił za badanie ponad 15 tys. zł brutto (12,4 tys. zł netto).

–  Sondaż przeprowadzono w kwietniu-maju 2018 r. na próbie 400 mieszkańców Katowic – poinformował nas Maurycy Sklorz z GKS-u Katowice.  – Uznajemy za oczywiste, że Klub oraz jego właściciel powinni wsłuchiwać się w głos mieszkańców Katowic i wytyczać na tej podstawie strategiczne kierunki swojego działania – dodał.

Badanie zostało przeprowadzone metodą wywiadów telefonicznych (CATI) na losowej próbie mieszkańców Katowic. – Poziom ufności (wskaźnik ten oznacza, jak bardzo możemy być pewni uzyskanych rezultatów) wyniósł 95%. Błąd maksymalny w tym wypadku może wynieść maksymalnie 5% – poinformował nas rzecznik.

9 pytań

W sumie w sondażu zadano 9 pytań, w tym to: „Czy uważa Pan/Pani, że GKS Katowice powinien być dotowany przez miasto Katowice?”. Tak odpowiedziało 71% pytanych, nie 21%, a trudno powiedzieć 8%.

Tutaj zrodziła się nam pewna wątpliwość. Zresztą nie tylko nam. – Pytanie nie wskazuje na jakim poziomie występuje dotacja – mówi dr Witold Mandrysz socjolog z Uniwersytetu Śląskiego. Zdaniem naszego rozmówcy, warto byłoby je pogłębić i zapytać w następnym o wysokość dotacji.

Dopytaliśmy w GKS-ie Katowice, czy nie uważają, że zadawanie pytania w takim kształcie spowoduje wypaczenie wyników sondażu. W końcu odpowiedzi byłyby znacznie bardziej miarodajne, gdyby zapytać mieszkańców, czy są za dotacją dla klubu rzędu np. 5/10/15 mln zł rocznie.

– Pytania były tworzone przy współpracy z renomowaną firmą Kantar TNS i miały na celu oddanie maksymalnie obiektywnie opinii publicznej w badanym zakresie. Słowo „dotacja” nie odnosi się oczywiście w żaden sposób do wielkości wsparcia. Celem pytania było zbadanie, czy mieszkańcy miasta Katowic chcą wsparcia Klubu – odpowiedział nam Maurycy Sklorz.

Poniżej wszystkie pytania, które zadała spółka w badaniu oraz odpowiedzi:

Czy uważa Pan/Pani, że klub piłkarski GKS Katowice powinien być dotowany przez miasto Katowice?

Tak 71 %

Nie 21 %

Trudno powiedzieć 8 %

Czy Pana/i zdaniem Miasto Katowice powinno wybudować na swój koszt nowy stadion piłki nożnej w Katowicach, z którego korzystałby GKS Katowice?

Tak 56%

Nie 40%

Trudno powiedzieć 4%

Jak duży stadion piłki nożnej dla klubu GKS Katowice powinno Miasto Katowice wybudować?

Do 10 tysięcy miejsc 17 %

Od 10 do 20 tysięcy miejsc  69 %

Powyżej 20 tysięcy miejsc 14 %

Czy w minionym roku był/a Pan/i na meczu klubu GKS Katowice na stadionie w Katowicach w roli kibica?

Tak 17 %

Nie 83 %

Ile razy był/a Pan/i na meczu klubu GKS Katowice na stadionie w Katowicach w roli kibica? Proszę wybrać z podanych:

1-5 razy 26%

6-10 razy 26%

Więcej niż 10 razy 25%

Posiadam karnet. Niemal na każdym 23%

Czy gdyby zbudowano nowy stadion piłkarski GKS Katowice – chodził/a/by Pan/i na mecze odbywające się w Katowicach?

Tak 37%

Nie 60%

Nie wiem 3%Proszę powiedzieć jak często chodził/a/by Pan/i na mecze klubu GKS Katowice na stadionie w Katowicach na przestrzeni całego roku? Proszę wybrać z podanych:

1-5 razy 49%

6-10 razy 23%

Więcej niż 10 razy  28%

Jakie ma Pan/i skojarzenia słysząc nazwę GKS Katowice?

Pozytywne 41%

Neutralne 45%

Negatywne 14%

Kluby sportowe których dyscyplin sportowych powinny być wg Pana/Pani wspierane finansowo przez miasto ? Proszę przy każdej opcji powiedzieć: tak / nie

Siatkówka 85%

Hokej 80%

Lekkoatletyka 80%

Piłka nożna 76%

Rozwój sportu młodzieżowego 75%

Piłka ręczna 74%

Sporty walki 48%

Inne 50% “

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
7 + 8 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.