Lokalizacja Stadionu Miejskiego przy ul. Bocheńskiego w Katowicach

Dzisiaj rozstrzygną konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną kompleksu sportowego Stadionu Miejskiego w Katowicach, a my pytamy czy są szansę na dofinansowanie inwestycji ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki. Udało nam się zapytać o to ministra Witolda Bańkę.

Rozstrzygnięcie długo oczekiwanego konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Katowice miało odbyć się w środę, ale przeniesiono je na dzisiaj. Wyniki poznamy po godzinie 15.00. W sumie w konkursie udział bierze 20 zespołów, w tym dwa z Katowic.  Przypomnijmy, stadion ma powstać w rejonie ulic Dobrego Urobku i Bocheńskiego.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, podstawowa liczba miejsc na stadionie to 12 tys. z możliwą rozbudową do docelowych 15 tys. Wszystkie miejsca będą zadaszone.

Oprócz stadionu i kompleksu boisk przewidziano też lokalizację odpowiedniej ilości miejsc parkingowych, stworzenie ciągów pieszych, elementów małej architektury i oświetlenia oraz stworzenie dodatkowego pola treningowego dla bramkarzy o wymiarach 20 x 30 metrów. Do obiektu stadionu ma także przylegać hala sportowa o pojemności ok. 2,5-3 tys. widzów.

– Planujemy, by przy stadionie powstało sześć pełnowymiarowych boisk piłkarskich (tj. 105 x 68 m) – część z naturalnej murawy, część z nawierzchnią ze sztucznej trawy. Rozważamy zadaszenie części dodatkowych boisk – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Dodatkowe pieniądze

O sprawę budowy Stadionu Miejskiego w Katowicach zapytaliśmy ministra sportu i turystyki, Witolda Bańkę, który jednoznacznie stwierdził, że stadion nie może liczyć na dofinansowanie. To jednak nie oznacza, że ministerstwo nie może pomóc.

– Jeśli będzie koncepcja budowy boisk, które byłyby nastawione na treningi związane choćby z akademiami piłkarskimi, to jak najbardziej jest tutaj szansa – powiedział nam minister Witold Bańka. – Priorytetem musi być szkolenie dzieci i młodzieży, samo dofinansowanie stadionu jako obiektu tutaj nie wchodzi w grę – dodał.


Posłuchaj, co powiedział minister Witold Bańka i wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun


Miasto na pewno wystąpi o wsparcie do ministerstwa, bo obiekt ma służyć nie tylko piłkarzom. Na boiskach, które planuje zrealizować miasto mają się szkolić przyszli piłkarze.

– Taki wniosek będziemy przygotowywać – zaznaczył wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun.  – Patrząc na przychylność Ministerstwa Sportu i Turystyki na realizację obiektów sportowych tutaj w Katowicach i na terenie Górnego Śląska, jesteśmy dobrej myśli – dodał.

Stadion docelowo ma być gotowy w 2021 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
18 − 10 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.