Bieg / fot. Wizz Air Katowice Half Marathon

W niedzielę biegacze opanują ulice w Katowicach. KZK GOP wstrzyma ruch komunikacji miejskiej. W niedzielę 10 czerwca wystartuje pierwsza edycja Wizz Air Katowice Half Marathon. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej na pewno odczują obecność tej imprezy sportowej. KZK GOP już zapowiedziało, że komunikacja miejska w rejonie biegu nie będzie kursować. Utrudnienia czekać będą też kierowców. 

Uczestnicy półmaratonu będą mieli do pokonania 21,097 km. Odbędą się także biegi towarzyszące na dystansie 5 i 10 km, bieg sztafetowy 4×5 km, biegi dla dzieci (200 m, 400 m, 800 m) i nordic walking 5 km.

Reklama

Trasa biegu poprowadzi przez najciekawsze części miasta, główne arterie, ale też tereny zielone, w tym Dolinę Trzech Stawów. Start i meta wszystkich konkurencji będą ulokowane w samym sercu miasta, tuż przy Spodku (plac Antalla i Sławika 1). Zawodnicy wystartują o godz. 10:00.

– Cieszę się, że w Katowicach, mieście, w którym promujemy zdrowy styl życia, w czerwcu podczas wyjątkowego wydarzenia

Objazdy w trakcie biegu

będziemy gościć biegaczy z całego świata. Jestem przekonany, że półmaraton zostanie pozytywnie odebrany zarówno poprzez zawodników, jak i kibiców, których zapraszam do wspólnego kibicowania w malowniczych zakątkach miasta, przez które prowadzi trasa biegu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Utrudnienia w Katowicach

Komunikacyjny Związek Komunalny GOP poinformował że w związku z organizacją imprezy Wizz Air Katowice Half Marathon, w dniu 10 czerwca (niedziela) nastąpią duże zmiany w organizacji przejazdów komunikacji miejskiej na terenie Katowic. Zmiany organizacji ruchu mają obowiązywać do godziny 13.30.

Trasa biegu będzie wymagać całkowitego wyłączenia funkcjonowania komunikacji autobusowej w rejonach:
– aleja Korfantego (wschodnia jezdnia)
– rondo im. gen. Jerzego Ziętka (wschodnia jezdnia)
– aleja Roździeńskiego (południowa i północna jezdnia)
– osiedle Paderewskiego oraz rejon ul. Francuskiej

Od ok. godz. 9:30 do ok. godz. 13:00 zostaną wprowadzone trasy objazdowe dla linii autobusowych nr: 12, 30, 40, 51, 76, 77, 110, 149, 154, 600, 672, 673, 674, 801, 807, 808, 814, 815, 835, 900, 910, 920 i 930.

Linia nr 12 – będzie kursować w relacji: Ligota Akademiki – Katowice Dworzec.

Autobusy powyższej linii nie będą obsługiwać przystanków: „Katowice Jagiellońska”, „Katowice Mariacka”, „Katowice Szkolna” i „Katowice Mickiewicza”.

Linia nr 30:

 • w kierunku Giszowca – po obsłudze przystanku „Katowice Chorzowska” autobusy pojadą tunelem pod Rondem im. Gen. Jerzego Ziętka, al. Roździeńskiego, bez obsługi przystanków: „Katowice Strefa Kultury NOSPR”, „Katowice Aleja Korfantego” i „Katowice Strefa Kultury”,
 • w kierunku Katowic – autobusy pojadą tunelem pod Rondem im. Gen. Jerzego Ziętka, Chorzowską, zawrócą w rejonie Silesia City Center, pojadą dalej ul. Chorzowską (południowa strona), przez Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka, do włączenia się na przystanku  „Katowice Aleja Korfantego”.

Linia nr 51:

 • w kierunku Ligoty – po obsłudze przystanku „Katowice Drzymały” autobusy pojadą ul. Kościuszki, następnie dokonywać będą skrętów w ul. Ceglaną, do włączenia się na przystanku „Katowice Meteorologów”,
 • w kierunku Katowic – po obsłudze przystanku „Katowice Meteorologów” autobusy pojadą ul. Ceglaną, Kościuszki, Poniatowskiego, do włączenia się na przystanku „Katowice AWF”.

Linia nr 154:

 • w kierunku Ligoty – po obsłudze przystanku „Katowice Strefa Kultury” autobusy pojadą tunelem pod Rondem im. Gen. Jerzego Ziętka, Chorzowską, zawrócą w rejonie Silesia City Center, pojadą dalej ul. Chorzowską (południowa strona) i Sokolską, do włączenia się na swoją rozkładową trasę na przystanku  „Katowice Sokolska”,
 • w kierunku Sosnowca pojadą ulicami: Mikołowską, pl. Wolności, Sokolską, przejazd tunelem pod Rondem im. Gen. Jerzego Ziętka, al. Roździeńskiego, bez obsługi przystanków: „Katowice Strefa Kultury NOSPR” i „Katowice Strefa Kultury”.

Linie nr: 76, 77, 149 i 920:

 • w kierunku Katowic – autobusy pojadą tunelem pod Rondem im. Gen. Jerzego Ziętka, Chorzowską, zawrócą w rejonie Silesia City Center, pojadą dalej ul. Chorzowską (południowa strona), przez Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka, do włączenia się na przystanku  „Katowice Aleja Korfantego” (stanowisko po przeciwnej stronie obecnie obsługiwanego  przystanku) do przystanku „Katowice Mickiewicza”, który w tych godzinach będzie zarówno przystankiem końcowym, jak również początkowym dla tych linii,
 • w kierunku Mysłowic – po obsłudze przystanku początkowego „Katowice Mickiewicza” autobusy pojadą ulicami: Sokolską, tunelem pod Rondem im. Gen. Jerzego Ziętka, al. Roździeńskiego, do włączenia się na swoje rozkładowe trasy przejazdu.

Powyższe linie nie będą obsługiwać przystanków: „Katowice Aleja Korfantego” stanowisko przy Delikatesach, „Katowice Strefa Kultury NOSPR” i „Katowice Strefa Kultury” kier. Mysłowice.

Linie nr: 40, 801, 807, 808, 814, 815 i 835

 • w kierunku centrum Katowic – po obsłudze przystanku „Katowice Strefa Kultury” autobusy pojadą tunelem pod Rondem im. Gen. Jerzego Ziętka, Chorzowską, zawrócą w rejonie Silesia City Center, pojadą dalej ul. Chorzowską (południowa strona), przez Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka, do włączenia się na swoją rozkładową trasę na przystanku  „Katowice Aleja Korfantego”,
 • w kierunku Sosnowca pojadą ulicami: Sokolską, Chorzowską, przejazd tunelem pod Rondem im. Gen. Jerzego Ziętka, al. Roździeńskiego, bez obsługi przystanków: „Katowice Strefa Kultury NOSPR” i „Katowice Strefa Kultury”.

Linia nr 110 – będzie kursować w relacji: „Michałkowice Fabud” – „Katowice Dworzec”.

Autobusy tej linii nie będą obsługiwać przystanków: „:Katowice Jagiellońska”, „Katowice Powstańców Przychodnie [n/ż]”, „Osiedle Paderewskiego Powstańców”, „Katowice Francuska Sąd”, „Katowice Komenda Policji”, „Katowice Francuska WORD”, „Muchowiec Droga do Lotniska”, „Muchowiec Park”, „Muchowiec Pętla” i „Osiedle Paderewskiego Trzy Stawy”.

Linia nr 600:

 • w kierunku Szpitala Klinicznego – po obsłudze przystanku „Katowice Dworzec” autobusy pojadą ul. Kościuszki, następnie dokonywać będą skrętów w ul. Gawronów, Meteorologów i Ceglaną, do przystanku „Katowice Ceglana Szpital Kliniczny”,
 • w kierunku centrum Katowic i Zawodzia – po obsłudze przystanku „Katowice Ceglana Szpital Kliniczny” autobusy pojadą ul. Ceglaną, Kościuszki, Poniatowskiego i Mikołowską, do włączenia się na przystanku „Katowice Dworzec”.

Linia nr 673:

 • w kierunku centrum Katowic – po obsłudze przystanku „Katowice Strefa Kultury” autobusy pojadą tunelem pod Rondem im. Gen. Jerzego Ziętka, zawrócą w rejonie Silesia City Center, pojadą dalej ul. Chorzowską (południowa strona), przez Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka, do włączenia się na swoją rozkładową trasę na przystanku  „Katowice Aleja Korfantego”,
 • w kierunku Murcek – po obsłudze przystanku „Katowice Chorzowska” autobusy pojadą tunelem pod Rondem im. Gen. Jerzego Ziętka, al. Roździeńskiego, bez obsługi przystanków: „Katowice Strefa Kultury NOSPR”, „Katowice Aleja Korfantego” i „Katowice Strefa Kultury”.

Linie nr 672 i 674:

 • w kierunku Giszowca – po obsłudze przystanku: „Katowice Dworzec” autobusy pojadą stałą trasą w rejon Placu Miarki, następnie skierowane zostaną ul. Kościuszki, Szeligiewicza, Wita Stwosza, zjazd na Aleję Górnośląską (obsługa tymczasowego przystanku „Katowice Górnośląska Os. Paderewskiego”), następnie pojadą bezpośrednio ul. Pszczyńską.
 • w kierunku centrum Katowic – po obsłudze przystanku „Kolonia Zuzanna [n/ż]” autobusy pojadą bezpośrednio Aleją Górnośląską, do ul. Mikołowskiej.

Powyższe linie nie będą obsługiwać przystanków na Osiedlu Paderewskiego oraz przy Centrum Handlowym Trzy Stawy.

Linie nr 900 i 910 – nie będą kursować w godzinach 10:00 – 12:40.

Linia nr 930:

 • w kierunku centrum Katowic – autobusy pojadą tunelem pod Rondem im. Gen. Jerzego Ziętka, Chorzowską, zawrócą w rejonie Silesia City Center, pojadą dalej ul. Chorzowską (południowa strona), przez Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka, do włączenia się na przystanku  „Katowice Aleja Korfantego”
 • w kierunku Nikiszowca – po obsłudze przystanku „Katowice Sokolska” autobusy pojadą ulicami: Sokolską, tunelem pod Rondem im. Gen. Jerzego Ziętka, al. Roździeńskiego, do włączenia się na swoje rozkładowe trasy przejazdu.

Autobusy tej linii nie będą obsługiwać przystanków „Katowice Strefa Kultury NOSPR” i „Katowice Strefa Kultury” kier. Nikiszowiec.

Komunikacja tramwajowa

Dla zapewnienia ciągłości przejazdów zostaną wprowadzone następujące zmiany w funkcjonowaniu komunikacji tramwajowej:

 • linia nr 0 – rozpocznie kursowanie od godz. 12:38, przystanek „Katowice Plac Wolności”;
 • linie nr 13 i 16 – nie będą kursować w godzinach 11:00 – 12:30. W tych godzinach tramwaje tych linii dokonają zjazdu na zajezdnię;
 • linia nr 23 – rozpocznie kursowanie od godz. 12:09, przystanek „Zawodzie Zajezdnia”.

W przypadku konieczności wstrzymania przejazdów komunikacji tramwajowej w rejonie przystanku „Katowice Św. Jana”, oraz „Katowice Rynek” zakłada się zmiany relacji linii nr: 611141943, według poniższego:

 • linia nr 6 zostanie skierowana do przystanku „Wełnowiec Plac Alfreda”;
 • linie nr 11 i 19 zostaną skierowane do przystanku „Koszutka Słoneczna Pętla”;
 • linia nr 14 zostaną skierowane do przystanku „Katowice Plac Wolności”;
 • linia nr 43 zostanie skierowana do zajezdni tramwajowej w Katowicach Zawodziu.

Na odcinku od Brynowa do centrum Katowic, tj. przystanku „Katowice Plac Wolności”, zostanie przygotowana autobusowa komunikacja zastępcza za tramwaje, oznaczona jako T-6.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
4 − 4 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.