Prezydent oddał pomnik gen. Jerzego Ziętka na rzecz Muzeum Historii Katowic. Muzeum teraz będzie płacić rocznie 682,96 zł za teren i pomnik, który na nim stoi. Prowadzona ma tam być działalność edukacyjna. To zabieg, który pozwolił uratować upamiętnionego w Katowicach gen. Ziętka przed ustawą dekomunizacyjną.

Zarządzenie oddające w użytkowanie działkę znajdującą się przy al. Korfantego o powierzchni 40 m.kw. na rzecz Muzeum Historii Katowic, prezydent miasta podpisał 5 czerwca.

– Oddanie w użytkowanie następuje za odpłatnością roczną w wysokości 0,3% ceny nieruchomości, tj. 555,25 zł netto, powiększoną o należny 23% podatek VAT w kwocie 127,71 zł, co stanowi kwotę brutto 682,96 zł – czytamy w zarządzeniu prezydenta Marcina Krupy.

Miasto skorzystało z furtki

Reklama

Przypomnijmy, na podstawie tzw. ustawy dekomunizacyjnej z polskich ulic powinny zniknąć pomniki upamiętniające ustrój komunistyczny, wśród nich stojący w centrum Katowic Jerzy Ziętek, który został odsłonięty w 2005 r. Ustawa zostawiła jednak furtkę, z której skorzystał prezydent miasta Marcin Krupa. Nie trzeba bowiem usuwać pomników, które są „wystawione na widok publiczny w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej, naukowej”. W tej sposób władze Katowic uratowały dzieło Kazimierza Gustawa Zemły.

– Dyrektor Muzeum Historii Katowic w kwietniu br. złożył wniosek o oddanie na czas nieoznaczony przedmiotowej działki w użytkowanie z przeznaczeniem na cele prowadzonej przez instytucję działalności edukacyjnej (obecnie Muzeum korzysta z ww. działki w oparciu o umowę użyczenia). Muzeum Historii Katowic jest samorządową instytucją kultury posiadającą osobowość prawną, której podmiotem tworzącym jest Miasto Katowice. Instytucjom kultury, których Miasto jest organizatorem udostępnia się nieruchomości w formie umowy użytkowania, z odpłatnością roczną według stawki 0,3% od ceny nieruchomości – czytamy w uzasadnieniu do zarządzenia.

Wartość nieruchomości została określona na kwotę 185.083,00 zł – chodzi o wartość gruntu i pomnika.

Stanowczo w sprawie pomnika wypowiadał się prezydent Katowic na swoim profilu Facebookowym.

– Na liście IPN znalazło się nazwisko Jerzego Ziętka, czego konsekwencją może być usunięcie pomnika J. Ziętka z Katowic oraz zmiana nazwy ronda. Moje stanowisko w tej sprawie od dawna jest jednoznaczne – nie zgadzam się ani na usunięcie pomnika, ani na zmianę nazwy ronda – napisał Marcin Krupa.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
3 + 14 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.