Reklama

W Muzeum Historii Katowic upomnieli się o podwyżki. W Noc Muzeów z 19 na 20 maja odbyła się akcja informacyjno-protestacyjna w Muzeum Historii Katowic. Pracownicy placówki upomnieli się m.in. o podwyżki. Zwiedzających „przywitały” banery i ulotki.

Jak już informowaliśmy od ponad tygodnia w Muzeum Historii Katowic trwa spór zbiorowy związkowej organizacji zakładowej „Solidarności” z dyrektorem placówki. Chodzi przede wszystkim o podwyżki płac, ale także o wymianę starego sprzętu komputerowego i przyznania ekwiwalentu na strój reprezentacyjny (pisaliśmy o tym tutaj). Poparcie dla postulatów pracowników oraz dla zaplanowanej akcji informacyjno-protestacyjnej wyraziły inne śląskie muzea (zobacz tutaj).

Reklama

– Do zakończenia sprawy nie wypowiadam się publicznie – poinformował Jacek Siebel, dyrektor Muzeum Historii Katowic, zapytany przez nas czy popiera postulaty swoich pracowników.

Mimo zapewnień rzecznik urzędu miejskiego Ewy Lipki o zaakceptowaniu trzech z czterech postulatów, związkowcy z MHK mówią wprost, że jak dotąd nie ma żadnych ustaleń. Nie podpisano też protokołu rozbieżności.

Akcja informacyjna

W Noc Muzeów z 19 na 20 maja br. odbyła się akcja informacyjno-protestacyjna, która miała na celu uświadomienie mieszkańców oraz władze miasta o obecnych warunkach płacowych w muzeum. Pracownicy informowali o problemach płacowych pracowników MHK, ubrali się w koszulki z napisem „walczymy o podwyżki płace”. Pojawiły się m.in. banery i ulotki z opisem obecnej sytuacji i informacją o postulatach.

W akcji wzięli udział nie tylko zakładowi związkowcy, ale większość pracowników – również tych niezrzeszonych w związkach zawodowych – mówi Michał Dzióbek z MHK.

Chcemy mieszkańcom Katowic uświadomić, że też ciężko pracujemy, a naszym zdaniem zapłata którą otrzymujemy nie jest adekwatna. Liczymy na to, że zmieni się świadomość mieszkańców i osób, które decydują o tym jak zarabia muzealnik – mówi Joanna Tofilska, również pracowniczka muzeum. Podkreśla też, że prowadzący akcję pracownicy spotykali się z wyrazami poparcia i zachęty do dalszych działań ze strony osób, które odwiedziły placówkę w Noc Muzeów.

Akcja odbyła się w siedzibie głównej Muzeum Historii Katowic przy ul. ks. J. Szafranka 9, a także w oddziałach: Dziale Etnologii Miasta w Nikiszowcu (ul. Rymarska 4), Dziale Teatralno-Filmowym (ul. M. Kopernika 11) i Dziale Grafiki (ul. T. Kościuszki 47). Ulotki i bannery pojawiły się także przy kościółku pw. św. Michała w Parku Kościuszki, który również podlega pod MHK.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 + 29 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.