Przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej na tle wystawy plenerowej przed Teatrem Śląskim / fot. InfoKatowice.pl

Narodowców nie powstrzymają Himalaje w Katowicach? Młodzież Wszechpolska odwołała się od decyzji miasta Katowice, które zablokowało możliwość niedzielnego protestu przed magistratem. W piątek poznamy decyzję sądu w tej sprawie. Przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej poinformowali o tym dzisiaj przed Teatrem Śląskim, gdzie pojawiła się wystawa dotycząca Himalajów. To właśnie ona miała być jednym z powodów blokady protestu. Miasto stwierdziło, że brak jest możliwości „bezpiecznego przeprowadzenia zgromadzenia”.

– Tak jak mówiłem ostatnio – Katowice są przeciwne faszyzmowi i nacjonalizmowi i będę podejmować wszelkie działania, by tego typu ideologie nie były promowane w naszym mieście – deklarował wczoraj Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Młodzież Wszechpolska uznała działanie prezydenta za bezzasadne i niekonstytucyjne.

– Jeśli prezydent, miasto nie potrafi zabezpieczyć zgromadzenia, które zostało zgłoszone na 200 osób, to jak chce rządzić kilkuset tysięcznym miastem – powiedział Paweł Mazur, wiceprezes Okręgu Śląskiego Młodzieży Wszechpolskiej.

Protest MW miał się odbywać pod hasłem „PiS PO jedno zło”, to pokłosie rozwiązanego 6 maja “Marszu Powstańców Śląskich”, który odbył się w Katowicach. To właśnie na nim pojawił się słynny już transparent z napisem „White Boys” (białe chłopaki – red.) i to właśnie ten marsz rozwiązał Marcin Krupa.

White Boys

Prezydent Katowic, w środę stwierdził, że nie chce takich napisów w mieście.

– Podobnie jak zdecydowana większość mieszkańców – nie chcę na ulicach Katowic oglądać zamaskowanych osób trzymających transparenty z napisami „white boys” i krzyżami celtyckimi – stwierdził Marcin Krupa.

Narodowcy zapytani przez nas o transparent z napisem „White Boys”, który pojawił się na Marszu Powstańców Śląskich 6 maja, odpowiadają jednoznacznie. – Nie ma ku temu podstaw, żeby cokolwiek nam zarzucać. Jeżeli prezydent Marcin Krupa, przeszkadza mu taki transparent, to w takim razie niech zostanie sobie prezydentem jakiegoś afrykańskiego kraju – powiedział Łukasz Kolada, prezes Młodzieży Wszechpolskiej w Katowicach.

Kolada zaznaczył, że osoby z transparentem nie były rasistami, tylko chciały zamanifestować, że mają taki, a nie inny kolor skóry.

– Naszym zdaniem, to hasło jeszcze mieści się w granicach przestrzeni publicznej – podkreślił Paweł Mazur.

Więcej w materiale wideo.

1 Komentarz

  1. Zastanawiałem się czy oddać głosy w tegorocznych wyborach na pis, by KE nie wygrała, jednak takie idiotyczne wypowiedzi o “faszystach” prezydenta Katowic skłaniają mnie by zagłosować jednak na Koalicję Propolską z tymi rzekomymi “faszystami” w składzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 + 8 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.