Na Murckach uczyli jak dbać o higienę rąk. Z okazji Światowego Dnia Higieny Rąk w Szpitalu Murcki odbyło się uroczyste zakończenie konkursu dla dzieci z katowickich przedszkoli, szkół i świetlic. Maluchy uczyły się dbać o higienę rąk pod okiem medyków, przy okazji sam personel szpitala przypominał sobie dlaczego tak ważne jest dbanie o czyste dłonie. To właśnie na nich może się pojawić aż 150 gatunków bakterii.

– Poprzez prawidłową higienę rąk możemy uniknąć wielu chorób i zakażeń szpitalnych. Jest to bardzo prosta aczkolwiek ważna sprawa – mówi nam Zofia Babicz, pielęgniarka epidemiologiczna ze Szpitala Murcki.

Mycie rąk uchroni nas przed  np. bakterią E.coli, która powoduje zatrucia pokarmowe. Wśród chorób właśnie brudnych rąk wymienia się m.in. zapalenie wątroby typu A, salmonelle, tasiemca, zapalenie płuc czy gronkowca.

Co ciekawe, spłukanie wodą rąk nie usuwa z nich bakterii. Do tego jest potrzebne mydło, gorąca woda i trochę szorowania. Myć ręce należy nie tylko po wyjściu z toalety, ale także przed posiłkami i po powrocie do domu z zewnątrz.

W ramach akcji dzieci nie tylko uczyły się praktycznego dbania o higienę rąk, ale też ilustrowały jak to robić. Prace plastyczne przygotowane przez katowickie maluchy można jeszcze oglądać w pierwszym od wejścia budynku szpitala. W konkursie wzięło udział kilkadziesiąt dzieci z różnych katowickich placówek. Najlepsze, które wybrali pacjenci zostały nagrodzone m.in. kredkami i piórnikami.

– W konkursie głosowali pacjenci, rodzice i wszyscy, którzy odwiedzali szpital. Głosy oddawali do specjalnej urny, która następnie została otwarta przez powołaną do tego komisję – mówi Beata Antkowiak ze Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Szpitalu Murcki. – Prace wskazują na to, że dzieciaki mają świadomość czystych rąk, to bardzo cieszy – dodaje.

Faktycznie, o tym, że ręce trzeba myć wiedzą w Szpitalu Murcki. Co podkreślił w rozmowie z nami prezes szpitala. – Obserwujemy to chociażby po zużyciu środków dezynfekcyjnych, gdzie jest to wydatek, ale cieszymy się jeżeli on rośnie, bo to znaczy, że jest świadomość konieczności dbania o higienę rąk – powiedział nam Krzysztof Zaczek, prezes Szpitala Murcki.

Wyniki głosowania w szpitalu:

I miejsce z liczbą 60 głosów otrzymała praca Lenki Krysta

II miejsce z liczbą 33 głosów przypadło Wiktorii Parafiniuk

III miejsce zajęli Edyta Pryskała i Dominik Ból z liczbą 29 głosów.

W konkursie brały udział dzieci m.in. ze Szkoły Podstawowej nr 48, Przedszkola nr 78, Szkoły dla dziewcząt „Płomień”, Przedszkola „Węgielek”.

 

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
7 + 29 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.