Działania policji w trakcie marszu Powstańców Śląskich / fot. Policja

W poniedziałek wieczorem, Jacek Lanuszny prezes Ruchu Narodowego – Region Śląski zwrócił się do mediów z apelem prostującym – zdaniem narodowców -nieprawdziwe informacje pojawiające się w mediach. Pisze o politycznych aresztowaniach i represjach w wobec ruchu. Prezydentowi Katowic wypomniano wspieranie w kampanii Bronisława Komorowskiego, a rozwiązanie niedzielnego marszu zdaniem Ruchu Narodowego nosi „wyraźne znamiona przekroczenia uprawnień przez Prezydenta, a jego konsekwencją były polityczne aresztowania uczestników legalnego Marszu”.

Przypomnijmy, w niedzielę doszło do marszu Powstańców Śląskich organizowanego przez środowiska narodowe, który następnie został zablokowany przez antyfaszystów. Ostatecznie marsz narodowców, na którym widać było np. transparent z napisem „White Boys” (Białe Chłopaki) rozwiązał prezydent Marcin Krupa. W trakcie marszu zatrzymano 9 osób. Zarzuca im się m.in. naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariuszy.

–  Zatrzymanie i umieszczenie ich w areszcie będzie przyczyną wypłaty odszkodowań i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę przez Skarb Państwa, a tym samym grozi odpowiedzialnością urzędnikom za bezprawne decyzje – napisał Lanuszny w oświadczeniu.

Poniżej pełna treść oświadczenia:

Wydarzenia towarzyszące ósmej edycji Marszu Powstańców Śląskich zmuszają nas do sprostowania nieprawdziwych informacji, powielanych przez media.

Reklama

Po pierwsze, Marsz Powstańców Śląskich maszeruje już niemal dekadę ku czci naszych Przodków walczących o polski Śląsk. Próby dyskredytacji Marszu, przez środowiska liberalno-lewicowe są jedynie konsekwencją stanowczych działań narodowców w obronie śląskiego przemysłu wydobywczego, szeroko zakrojonych akcji społecznych i innych, pełnych sukcesu aktywności społeczno-politycznych np. Marszu Antyimigracyjnego w Katowicach, w którym udział wzięło 20 tys. osób.

Po drugie, zachowanie Prezydenta Katowic Marcina Krupy, bez powodu rozwiązującego Marsz ku czci Powstańców Śląskich, sytuują go na pozycji liberalno-lewicowej, obok Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Partii Razem. Zachowanie to nosi wyraźne znamiona przekroczenia uprawnień przez Prezydenta, a jego konsekwencją były polityczne aresztowania uczestników legalnego Marszu.

Po trzecie, kierunek działań Prokuratury wobec nielegalnie zatrzymanych działaczy narodowych jest całkowicie bezpodstawny i ma na celu jedynie zwiększenie represji. Zatrzymanie i umieszczenie ich w areszcie będzie przyczyną wypłaty odszkodowań i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę przez Skarb Państwa, a tym samym grozi odpowiedzialnością urzędnikom za bezprawne decyzje.

Po czwarte, prowadzenie działań prawo karnych wobec zatrzymanych w kierunku nielegalnego zbiegowiska, w sytuacji w której w sposób oczywisty sytuacja dotyczy zgromadzenia a nie zbiegowiska, stanowi próbę obejścia konstytucyjnych swobód obywatelskich, tj. wolności słowa i wolności zgromadzeń.

Po piąte, nieadekwatność zastosowanych wobec narodowców środków przymusu, z użyciem gazu pieprzowego i pałek teleskopowych, potwierdza tezę o politycznych decyzjach w sprawie pacyfikacji inicjatyw narodowych i wcześniejszym zaplanowaniu delegalizacji Marszu.

Zachowanie Prezydenta Krupy, który zasiadał w Komitecie Poparcia Bronisława Komorowskiego, a dziś ramie w ramie wraz z PO, .N i neokomunistyczną Partią Razem walczy z wyimaginowanym „faszyzmem” do złudzenia przypomina represje wobec Marszu Niepodległości z lat rządów PO-PSL. Prezydent obecnej Stolicy Górnego Śląska odcinając się w imieniu miasta od nacjonalizmu przeczy historii tego regionu, kwestionując wkład narodowców, takich jak Wojciech Korfanty, w jego rozwój i obecny status.

Środowiska narodowe pozostają mimo to szczególnie zjednoczone w chwilach represji. Nie pozwolimy zakłamać historii o Powstaniach Śląskich, o naszych narodowych Bohaterach, lecz będziemy również uważnie obserwować zaniechania Prezydenta Krupy. Rozliczenie wyborcze obecnego zarządcy Katowic już na jesieni, a Ruch Narodowy pracuje nad śmiałą wizją rozwoju naszego regionu.

Nie pozwolimy się złamać!

Z poważaniem
Jacek Lanuszny
Prezes Ruch Narodowy Region Śląski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
16 − 3 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.