Milionowe inwestycje na ulicy Kolistej w Katowicach, a do tego czasu doraźne łatanie dziur. Miasto chce też przejąć nieodpłatnie ulicę od Śląsko-Dąbrowskiej Spółki Mieszkaniowej. Decyzję w sprawie ulicy Kolistej przekazał mieszkańcom prezydent Katowic, w trakcie spotkania z nimi.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni. Tego oczekiwaliśmy, o to walczyliśmy. Wiemy, że tego typu prace inwestycyjne muszą potrwać, bo nie wszystko da się zrobić od razu – mówi Barbara Czaplińska, mieszkanka ulicy Kolistej. –  Prezydent podszedł do nas z sercem – dodaje.

Walka o ulicę Kolistą trwała kilka lat, w 2017 roku zaangażowało się w nią Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides. Mieszkańcy wtedy rozpoczęli intensywne rozmowy z miastem. Udało się ponownie uruchomić wyłączone oświetlenie uliczne, a pod koniec 2017 roku załatano dziury na zniszczonej ulicy.

– Bardzo się cieszymy, że władze Katowic usiadły do dialogu z mieszkańcami. W trakcie serii spotkań poświęconych ulicy Kolistej, wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula,  kilkukrotnie przedstawiał różnego rodzaju propozycje, których celem miało być rozwiązanie problemu ulicy Kolistej. Trzeba przyznać, że choć rozmowy te ze względu na złożoność problemu nie były łatwe, to jednak odbywały się one w atmosferze merytorycznej dyskusji, w trakcie której jasno przedstawione  zostały oczekiwania zarówno ze strony mieszkańców jak i ze strony miasta – mówi Wojciech Hrynaszkiewicz ze Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej „Bona Fides”. – Bez woli i wsparcia prezydenta miasta, oraz bez silnego zaaangażowania mieszkańców oraz niektórych lokalnych radnych (Dariusz Łyczko, Jerzy Forajter – red.) nie udałoby się osiągnąć sukcesu – dodaje.

Prezydent Katowic Marcin Krupa przekazał mieszkańcom dobrą nowinę na spotkania w Dworku Pod Lipami w Giszowcu. Miasto chce przejąć ulicę i ją wyremontować. W ramach projektu „Uporządkowanie gospodarki ściekowej w mieście Katowic – etap III” zostanie przeprowadzana „modernizacja systemu kanalizacji w rejonie ulicy Kolistej”. Inwestycja warta 4,2 mln zł ma być gotowa jeszcze w 2020. Wraz z wymianą rur i zaprojektowaniem nowej sieci kanalizacyjnej, zostaną także odtworzone chodniki, ulice, parkingi i tereny zielone. W sumie prace mają potrwać 27 miesięcy.

– Propozycje, które przedstawił Prezydent podczas spotkania z mieszkańcami ulicy Kolistej zostały przyjęte bardzo pozytywnie – mówi Maria Ryś z Rady Dzielnicy Giszowiec. – Należy podkreślić, że Miasto było otwarte na dialog i mocno zaangażowane w rozwiązanie problemów. Ogromnie cieszy osiągnięty efekt tych wszystkich wielomiesięcznych rozmów. Deklaracja przejęcia przez Miasto infrastruktury oraz przeprowadzenia inwestycji na terenie osiedla poprawi bezpieczeństwo i komfort życia – dodaje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 + 8 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.