Ile stracił KZK GOP na darmowych przejazdach dla dzieci i młodzieży? Od 1 stycznia 2018 roku na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii dzieci i młodzież do 16 roku życia jeżdżą za darmo komunikacją miejską. Zwolnienie z opłat obowiązuje na terenie 41 gmin, w tym Katowic. Ile stracił na tym KZK GOP?

Darmowa komunikacja dla dzieci i młodzieży, to zdaje się największa rewolucja jaką przyniosło ze sobą pojawienie się GZM. Wcześniej tylko się o tym mówiło. W Tychach prezydent był przeciw, przez lata starano się ją też wprowadzić na terenie Katowic, lub jakąś wariację tego rozwiązania. Obecnie za jednym zamachem bezpłatne przejazdy wprowadzono na terenie 41 gmin.

Reklama

Nie wszystkim jednak przypadło do gustu, chodzi głównie o dwa powody – jedym jest ograniczenie wiekowe do 16 roku życia. Część zwolenników rozwiązania uważa, że darmowe przejazdy powinny obowiązywać do 18 roku życia, bo nastolatkowie najczęściej poruszają się w miastach komunikacją miejską. Drugim powodem jest (niewielkie) niezadowolenie z faktu wprowadzenia darmowej komunikacji dla kogokolwiek.

KZK GOP wylicza

O wyliczenie kosztów prosił radny Aleksander Uszok (RAŚ). Chodziło konkretnie o przygotowanie „szacunkowych wyliczeń dotyczących wdrożenia od 01.01.2018 r. bezpłatnych przejazdów dla dzieci i młodzieży w wieku 7-16 w szczególności w zakresie kosztów wprowadzenia tej ulgi dla operatora i przewidywanego efektu frekwencyjnego”.

Tego ostatniego nie da się określić na chwilę obecną. To zdaniem KZK GOP będzie można ocenić dopiero na 6-9 miesięcy od wejścia w życie bezpłatnych przejazdów.

Według wyliczeń KZK GOP, roczna wartość utraconych dochodów ze sprzedaży biletów z tytułu wprowadzenia przejazdów bezpłatnych dla dzieci i młodzieży w wieku 7-16 lat w 29 gminach, na których związek jest głównym organizatorem transportu, to nieco ponad 8,5 mln zł. Szacunku dokonano przy założeniach statystycznych z 2016 roku. W gminach wtedy znajdowało się 169 tys. dzieci i młodzieży w wieku od 7-16 lat. Z czego szacowana liczba korzystających z komunikacji to nieco ponad 11,7 tys. osób.

 

Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 − 11 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.