Reklama

W Katowicach realizują jeden z lepszych programów wspierających kulturę w Polsce. Trwa kolejny nabór, tym razem do już X edycji konkursu „Lokal na kulturę”. Zadanie programu jest proste, chodzi o ułatwienie startu społecznym inicjatywom kulturalnym. Wsparcie w ramach konkursu, to nic innego jak udostępnienie lokalu na preferencyjnych stawkach czynszu. W tej edycji na najemców czeka 5 lokali. 

– Program „Lokal na Kulturę” powstał, by wspomagać organizacje prowadzące działalność kulturalną, artystyczną lub twórczą. Jak to działa? Wystarczy ciekawy i twórczy pomysł na inicjatywę związaną z szeroko pojętą kulturą, a urząd udostępnia na wynajem wybrane lokale w atrakcyjnych cenach za metr kwadratowy – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta.

Reklama

Do tej pory we wszystkich edycjach wystawiono 65 lokali użytkowych, z czego umowy na wynajem zawarto w 31. Aktualnie w użytkowaniu jest 18 lokali przy ulicach.

Dzięki programowi powstało m.in. Centrum Muzyki nad Rawą, Klub Jagielloński, Odeon Koszutka czy Muzeum Historii Gitary oraz szereg miejsc spotkań i warsztatów służących aktywizacji lokalnych społeczności.

W obecnej, dziesiątej edycji do konkursu „Lokal na kulturę” wystawionych zostało pięć lokali:

– przy ul. Kopernika  11 (suteryna-front), powierzchnia 67,44 m2, stawka za metr 6,02 zł,

– przy al. Korfantego 78A (parter-front), powierzchnia 81,00 m2, stawka za metr 5,81 zł,

– przy ul. Kościuszki 5 (parter-front), powierzchnia 94,59 m2, stawka za metr 4,67 zł,

– przy ul. 1 Maja 37/2 (parter-front), powierzchnia 26,91 m2, stawka za metr 8,06 zł,

– przy ul. Raciborska 33 (parter-front), powierzchnia 32,26 m2 stawka za metr 8,78 zł.

Do lokali przy ul. Kościuszki 5 i ul. Raciborskiej 33  przynależą piwnice (o powierzchni odpowiednio 27,47 m2 i 16,26 m2), za które opłata jest stała i wynosi co miesiąc 2,00 zł/m2 netto + VAT. Lokale użytkowe ujęte w wykazie wymagają przeprowadzenia w nich prac remontowych i adaptacyjnych.  W przypadku planowanej do uruchomienia działalności w lokalu, powodującej konieczność zmiany warunków m.in. bezpieczeństwa pożarowego, pracy, zdrowotnych, higieniczno-sanitarnych, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń, najemca  będzie zobowiązany do dokonania zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania lokalu w Wydziale Budownictwa i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Katowice.

Do konkursów na najem lokali użytkowych pod nazwą „Lokal na kulturę”  przeznacza się lokale użytkowe stanowiące własność miasta Katowice, zarządzane przez Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach, dla których nie ustalono najemcy w wyniku dwukrotnego wystawienia do przetargu.

Stawki czynszu dla lokali wynajmowanych na prowadzenie działalności kulturalnej, artystycznej, twórczej ustala się  w wysokości zwykłych kosztów utrzymania (koszt 1 m2 nieruchomości, w której lokal jest położony), podwyższonych o 20%. Najemcy w okresie adaptacji lokali opłacają czynsz w wysokości 1 zł/m2 oraz opłaty niezależne od wynajmującego. W okresie obowiązywania umowy najemca lokalu zobowiązany jest do przygotowania – raz na 12 miesięcy od daty zawarcia umowy najmu informacji z prowadzonej działalności.

Zainteresowane osoby mogą składać oferty do 19 kwietnia br.

Lista lokali w ramach programu jest dostępna na stronie www.lokalnakulture.pl. Ogłoszenie znajduje się również na stronie www.katowice.eu/urzad-miasta w zakładce „Nieruchomości”.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 − 10 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.