Rower typu cargo w Tychach / fot. UM Tychy
Reklama

Uruchomią stacje wypożyczania rowerów w Katowicach. Katowice w przypadku stacji wypożyczania rowerów ciągle wyglądają jak ubogi krewny przy Poznaniu, Łodzi, czy Warszawie, ale to nie jedyny problem katowickiego roweru miejskiego. W ofercie, która ruszy od 1 kwietnia będą dostępny tylko standardowe rowery. Zabraknie rowerów np. typu cargo, na którym  można coś lub kogoś przewieść, nie będzie rowerów dla dzieci i z fotelikami na maluchy, nie będzie też rowerów typu tandem, gdzie dwie osoby mogą jechać na jednym jednośladzie. Z tego ostatniego mogłyby skorzystać np. osoby niepełnosprawne.

Generalnie liczba stacji rowerowych w Katowicach w tym roku zwiększy się z 40 w 2017 do 52 w 2018 roku. Wzrosła nieco liczba stacji miejskich, więcej pojawi się tych z Budżetu Obywatelskiego i stacji sponsorskich. W sumie system wypożyczeń w tym roku będzie kosztował katowicki PKM 1,2 mln zł.

Reklama

1 kwietnia ruszą 52 stacje i prawie 400 rowerów. 25 stacji jest miejskich, 15 sponsorskich (1 kwietnia ruszy 11, 4 kolejne nieco później) i 11 z Budżetu Obywatelskiego (plus 1 jako wniosek budżetowy). Jak poinformował nas rzecznik Nextbike Polska, wszystkie rowery będą standardowe.

Wzrost ogólny jest, bo w 2015 roku były tylko 3 stacje w mieście. W tym roku stacje będą czynne do końca grudniowego Szczytu Klimatycznego.

– Katowice to miasto z każdym rokiem coraz bardziej przyjazne rowerzystom. Inwestujemy znaczne środki w rozbudowę infrastruktury rowerowej – w zeszłym roku wydaliśmy na ten cel ponad 7 mln zł, a w tym roku będzie to o blisko milion złotych więcej. Sieć wypożyczalni rowerów w Katowicach cały czas rośnie. W tym roku mieszkańcy będą mogli korzystać z blisko 400 rowerów w 52 stacjach. Podjąłem także decyzję, by system funkcjonował do połowy grudnia – by poza mieszkańcami mogli z niego także korzystać goście Szczytu Klimatycznego. Będzie to świetna okazja, by popularyzować korzystanie z roweru na przełomie jesieni i zimy – mówi prezydent Marcin Krupa. – W ubiegłym sezonie w systemie mieliśmy zarejestrowanych ponad 20 tys. osób, które łącznie ponad 100 tysięcy razy wypożyczyły rower. To pokazuje, że sprawdza się nasza strategia ukierunkowana na wykorzystywanie jednośladów zarówno w celu rekreacyjnym, jak i transportowym – dodaje prezydent.

System wypożyczalni rowerów w tym roku zostaje uruchomiony dwa tygodnie wcześniej niż rok temu. Wtedy to uruchomionych zostanie 40 stacji z ponad 300 rowerami.

– City by Bike to system jedyny w swoim rodzaju. Dzięki zaangażowaniu miasta, rowerzystów głosujących na projekty budżetu obywatelskiego, a także sponsorów z każdym rokiem mieszkańcy i turyści zyskują dostęp do kolejnych stacji i rowerów – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora City by Bike. – W Katowicach udział naszych partnerów biznesowych w tworzeniu systemu jest imponujący. Galerie handlowe, parki biznesowe, deweloperzy, a nawet uczelnie i od tego roku PKN ORLEN dzięki rowerom miejskim wzmacniają sprzedaż, ułatwiają dojazd pracownikom, mieszkańcom i klientom – dodaje.

JAK PROSTO WYPOŻYCZYĆ ROWER?

 1. Należy wejść na stronę http://citybybike.pl/ lub http://nextbike.pl/ i zarejestrować się podając numer telefonu, imię, nazwisko i adresy – mailowy i domowy. Należy też wpłacić 10 złotych na swoje rowerowe konto (kwota ta będzie wykorzystana na wypożyczanie rowerów).
 2. Zarejestrowany użytkownik na terminalu naciska przycisk „wypożycz”, a następnie postępuje zgodnie z poleceniami terminala – podając swój numer telefonu (który jest loginem) oraz otrzymane po pozytywnej rejestracji hasło-pin.
 3. Kolejny krok to wybranie numeru roweru (jest on wypisany na ramie) na terminalu i po usłyszeniu sygnału dźwiękowego – można wypiąć rower z elektrozamka.
 4. Proces zwrotu jest prostszy, bo wystarczy wprowadzić rower do elektrozamka, a sygnał dźwiękowy potwierdzi poprawność wykonania operacji.

LOKALIZACJE STACJI

Stacje miejskie – 25 (uruchamiane z początkiem kwietnia)

 1. Giszowiec – Plac pod Lipami
 2. Murcki – Park Murckowski
 3. Witosa – Plac Herberta
 4. Szopienice – Plac Powstańców Śląskich
 5. Nikiszowiec – Lodowisko „Jantor”
 6. Bolesława Krzywoustego – wschodnia cześć od rondka (przy WSZOP)
 7. Henryka Pobożnego – koło stawiku przy Lidlu
 8. Księżnej Jadwigi – przy szkole plastyczno-muzycznej
 9. Strefa kultury nad NOSPR – parking
 10. Dolina 3 Stawów – parking od ul. Francuskiej
 11. Rynek koło CIT
 12. Sejmu Śląskiego – przy przystanku od Jagiellońskiej
 13. Załęże – Skwer S. Barei
 14. Biblioteka Śląska – przy Parkingu
 15. Park Kościuszki – główne wejście od A4
 16. Bogucice przy szpitalu
 17. Kokociniec przy SP 67
 18. Ligota Medyków
 19. Ligota – Skwer Bolesława Szabelskiego
 20. Ligota – Dworzec PKP
 21. Ligota – ul. Wczasowa
 22. Zadole – przy kościele
 23. Ochojec – przy V LO
 24. Piotrowice – przy skrzyżowaniu Jankego/Armii Krajowej
 25. Piotrowice – przy SP 27

 Stacje sponsorskie – 11 (uruchamiane z początkiem kwietnia)

 1. Osiedle Franciszkańskie – TDJ Estate
 2. Silesia Business Park – SKANSKA
 3. Krasińskiego 8 – Politechnika Śląska
 4. Kraśnickiego 14 – TBS Katowice
 5. Zawodzie – przy Saint Etienne 1 – TBS Katowice
 6. Silesia City Center
 7. Centrum Handlowe 3 Stawy
 8. Green Park
 9. GPP Business Park
 10. Murapol Mariacka
 11. Murapol Chorzowska

Stacje sponsorskie – 4 (uruchamiane w ciągu kilku najbliższych tygodni)

 1. ORLEN Murckowska 5
 2. ORLEN Piotrowicka 94
 3. ORLEN Bocheńskiego 64
 4. ORLEN Al. Roździeńskiego 194

Stacje w ramach Budżetu Obywatelskiego (11) oraz realizacji wniosku budżetowego (1), które zostaną uruchomione 1 czerwca br.:

 1. Plac Wolności – Śródmieście
 2. Część chodnika przy markecie „Piotr i Paweł” na wysokości przystanku autobusowego – Brynów Część Wschodnia-Osiedle Zgrzebnioka
 3. Plac przy sklepie „Społem” między ulicami Drozdów, Szczygłów i Jaskółek – Brynów Część Wschodnia-Osiedle Zgrzebnioka
 4. Przy ul. Witosa i Rataja (lub lokalizacja alternatywna przy ul. Grabskiego) – os. Witosa
 5. Osiedle im. Jerzego Kukuczki (Skwer Koszycki) – Bogucice
 6. U zbiegu ulic Szopienickiej, św. Anny oraz Giszowieckiej – Nikiszowiec
 7. W okolicy osiedla Murapol na wysokości adresu ul. Bażantów 41a – Kostuchna
 8. Przy tzw. starszym Bażantowie w okolicach Piotra i Pawła oraz centrum sportowego, ul. Bażantów 2 – początek ulicy, przy parkingach, przy ścieżce rowerowej – Kostuchna
 9. W okolicach przystanku autobusowego przy restauracji Anna Maria, okolice ul. Szarych Szeregów 38 a 40 – Kostuchna
 10. „Centrum” Kostuchny przy przystanku autobusowym przy ul. Boya Żeleńskiego 74a
 11. Na terenie przylegającym do tzw. Starego Mostu w Podlesiu
 12. Plac Gwarków – skrzyżowanie ul. Katowickiej z Al. W.Korfantego
Reklama

1 Komentarz

 1. 1 200 000 zł to w przeliczeniu na 400 rowerów 3 000 zł za jeden rower. Te roweru w ostatnim roku były w tragicznym stanie, zdarzały się przypadki że dopiero 4 rower wypożyczany ze stacji był sprawny i dało się na nim bezpiecznie jechać – czy takie „trefne ” wypożyczenia również zalicza się do określenia sumy wypożyczeń. Jeżdżenie na dziadostwie po ulicach jest niebezpieczne dla ich użytkowników- bo łatwo o wypadek. Czy ktoś się przyjrzy dokładniej stanowi rowerów do wypożyczenia ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
6 − 4 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.