Pylica płuc najczęstszą chorobą zawodową w Katowicach. W latach 2014-2017 na terenie katowickich zakładów pracy stwierdzono 146 przypadków chorób zawodowych. W 2017 roku odnotowano 30 przypadków, a w stosunku do 78 osób wydano decyzje o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej. Jak podaje katowicki sanepid w ubiegłym roku, pylica płuc była najczęstszą chorobą zawodową w Katowicach.

W sumie w 2017 roku stwierdzono 30 chorób zawodowych na terenie Katowic. Prym wiodła pylica płuc – w sumie pojawiło się aż 13 przypadków tej choroby. Te 13 przypadków to najmniej, w stosunku do poprzednich lat.

– W okresie sprawozdawczym najliczniej stwierdzaną chorobą zawodową była pylica płuc – 43,3 %, choroby narządu słuchu – 16,7 % oraz choroby narządu głosu – po 13,3% ogółu przypadków stwierdzanych chorób zawodowych – czytamy w raporcie sanepidu podsumowującym 2017 rok w Katowicach.

W większości przypadków pylica płuc dotyczyła pracowników górnictwa, gdzie jako czynnik przyczynowy wskazano pył węgla kamiennego zawierający wolną krystaliczną krzemionkę.

– Pylica płuc jest chorobą, która ujawnia się po okresie narażenia zawodowego liczonym w latach. Powodem jest również długi, około 10-letni okres ujawniania się choroby – informuje sanepid.

Liczba stwierdzonych przypadków pylicy płuc w poszczególnych latach była zróżnicowana. Najwięcej przypadków pylicy stwierdzono w 2016 roku – 33 przypadki, najmniej w 2017 roku tylko 13 przypadków.

Na drugim miejscu wśród patologii zawodowych stwierdzonych w latach 2014 – 2017 była choroba narządu słuchu, rozpoznawana u pracowników, wykonujących prace w przekroczeniach natężenia hałasu. Te choroby zawodowe są często skutkiem braku odpowiednich warunków pracy w latach wcześniejszych.

fot. Sanepid

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
7 − 6 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.