Ponad 2,7 mln zł miasto Katowice wyda Spodek. Prezydent Katowic Marcin Krupa wydał zarządzenie odnośnie zmian w budżecie na 2018 rok. To wykonanie uchwały Rady Miasta Katowice, w której przyznano m.in. 1,3 mln zł na modernizację nagłośnienia i monitoringu w Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek. Jednak zarządzenie prezydenta różni się od tego co ostatnio uchwalili radni, bo dokłada dodatkowo ponad 1,4 mln zł na remonty w Spodku. W sumie hala otrzyma od miasta ponad 2,7 mln zł.

Przypomnijmy, Spodek i Międzynarodowe Centrum Kongresowe zostały oddane w koncesję prywatnej firmie PTWP Event Center. To ona zarządza obiektami i na nich zarabia. PTWP EC płaci miastu z tego tytułu nieco ponad 1,5 mln zł (netto). Firma zajmuje się bieżącym utrzymaniem obiektów, natomiast remonty i modernizacje leżą po stronie miasta. W umowie na koncesję z PTWP Event Center jest nawet zapis, że miasto rocznie będzie dopłacać do infrastruktury Spodka 5 mln zł (netto – brutto wychodzi ponad 6 mln zł).

Zapytaliśmy jeszcze w styczniu w magistracie, w jaki sposób umowa na zarządzanie Spodkiem i MCK przez PTWP Event Center jest korzystna dla miasta i mieszkańców Katowic.

Panie Redaktorze, informuję, że pytanie przesłane drogą mailową w dniu 9 stycznia br. w zakresie: „W jaki sposób umowa na zarządzanie Spodkiem i MCK przez PTWP EC jest korzystna dla miasta i mieszkańców?​” wymaga ono analizy, której Urząd Miasta Katowice nie posiada. Interpretacja taka nie mieści się w definicji informacji publicznej – przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej nie zawierają podstawy prawnej do skutecznego żądania wykładni zapisów umowy zawartej przez organ samorządu terytorialnego – poinformowała nas Ewa Lipka, rzecznik Urzędu Miasta Katowice.

W ramach umowy na koncesję miasto Katowice ma 10 dni w roku w Spodku za darmo i 40 dni w MCK. Jeżeli chce więcej, to może wynająć obiekty na zasadach komercyjnych.

Pieniądze na Spodek

O tym, że miasto wyda 800 tys. zł na „modernizacje sprzętu nagłaśniającego na lodowisku Spodek” już informowaliśmy, podobnie jeżeli chodzi o ponad 541 tys. zł na rozbudowę systemu monitoringu w Spodku.

W zarządzeniu prezydenta pojawiło się jeszcze 1,4 mln zł na remont kopuły w Spodku, wykonania i wymiany 3 szt. drzwi, wymiany schodów na sali gimnastycznej, przystosowania pomieszczeń nad salą gimnastyczną pod wejście główne do recepcji basenu. Pieniądze mają zostać wydane również na inspekcję, naprawę dachu i naprawę komina hotelu.

W zeszłym roku tylko na obiekt MCK miasto wydało 1,7 mln zł, a na Spodek ponad 6,5 mln zł. Jak informowaliśmy kilka miesięcy temu, w tym roku miasto planuje wydać na oba budynki ponad 5,8 mln zł.

2 KOMENTARZE

  1. Miasto jest nadal właścicielem, to chyba logiczne że ono ponosi koszy a nie najemca???
    A jaki jest plus miasta z posiadania takich obiektów jak spodek czy MCK to chyba dziecko w podstawówce kuma??

    • Nooo tak 90 mln brutto w trakcie 15 lat obowiązywania umowy na sam Spodek to zrozumie każdy. Podobnie kasę na turystykę biznesową, która idzie na imprezy organizowane w Spodku i MCK. Rocznie to ile 9 mln zł?

      A pytanie było o korzyści dla miasta i mieszkańców wynikające z umowy z PTWP EC, korzyści których rzecznik UM Katowice nie była w stanie podać, więc zasłoniła się jakąś idiotyczną formułką prawną. Generalnie żenada, bo argumentami UM powinien sypać jak z rękawa, ale zdaje się nie bez powodu umowa między operatorem obiektów a miastem była utajniona…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 − 17 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.