Reklama

Kolejne nowe autobusy w Katowicach. Partia 15 ekologicznych MANów po świętach wyruszy na ulice Katowic. To kolejna transza pojazdów zakupionych w ramach tzw. Zintegrowanych Funduszy Terytorialnych. W sumie ze wsparciem pieniędzy unijnych w Katowicach ma się pojawić 100 autobusów.

Nowe autobusy docierają do Katowic stopniowo od grudnia 2016 roku. Wtedy pojawiło się w mieście 20 nowych Solarisów, w październiku ubiegłego roku pojawiło się 10 Manów, a w grudniu kolejnych 15 pojazdów tej marki.

Reklama

– Wymiana taboru wpisuje się w nasze kompleksowe myślenie o transporcie zrównoważonym. Bez wątpienia wzrośnie komfort podróżowania dla pasażerów autobusów, co w połączeniu z innymi naszymi działaniami pomaga zachęcać do przesiadania się z własnego auta – do środków komunikacji publicznej. Drugi ważny element to poprawa jakości powietrza i walka z niską emisją. Każdy z nowych autobusów jest wyposażony w ekologiczne jednostki napędowe, spełniające normę emisji spalin EURO 6 – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Ponad 36 mln zł

Ze wspomnianych 100 autobusów – 40 Manów (z transz z października i grudnia ubiegłego roku oraz bieżącej) zostało zakupionych w ramach III etapu projektu pn. „Zmniejszenie negatywnego wpływu transportu publicznego na środowisko naturalne i poprawa jakości transportu poprzez zakup nowych ekologicznych autobusów niskopodłogowych”. 35 z nich to pojazdy krótkie oraz 5 przegubowych. W sumie kosztowały ponad 36 mln zł.

– Pojazdy, które kupiliśmy dla naszych pasażerów są wyposażone w ogrzewanie oraz dwustrefową klimatyzację, automatycznie dostosowującą temperaturę wewnątrz przestrzeni pasażerskiej w zależności od temperatury zewnętrznej. Do innych udogodnień należą: duży i czytelny wyświetlacz wewnątrz pojazdu, na którym pojawiają się informacje o trasie przejazdu, głosowe zapowiedzi przystanków, monitoring przestrzeni pasażerskiej, dodatkowe oświetlenie pomostów wejściowych, alfabet Braille’a na przyciskach, czy tzw. „przyklęk” i platforma dla wózków inwalidzkich. Dla wygody pasażerów w każdym z nowych autobusów znajdują się ładowarki USB oraz darmowa sieć WiFi – podsumowuje Helena Ulanowska, prezes zarządu PKM Katowice. Nowe autobusy będą obsługiwać linie jeżdżące głównie w Katowicach: 9, 10, 12, 13, 115, 297, 689.

PKM Katowice chce też wyposażyć się w pojazdy elektryczne. W tym roku ma pojawić się 10 takich autobusów.

Poniżej materiał wideo z października 2017, gdy prezentowano partię 10 autobusów.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
24 + 22 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.