Ciągle nie wiadomo, co dokładnie zatruło dzieci w Szkole Podstawowej nr 51 w Katowicach-Giszowcu. Przypomnijmy, we wtorek (20.03) dzieci, które brały udział w zajęciach na basenie źle się poczuły. Miały się skarżyć na zawroty głowy i trudności z oddychaniem. Z 16 dzieci ostatecznie 8 trafiło do szpitala. – Na chwilę obecną trwają jeszcze postępowania wyjaśniające – powiedział Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic na dzisiejszej sesji Rady Miasta Katowice.

Po zatruciu strażacy sprawdzili pomieszczenia i nie wykryto przekroczenia wartości chloru, to właśnie chlor prawdopodobnie spowodował zatrucie. Na miejscu pracował pluton chemiczny i 8 zastępów straży pożarnej.

– Ośmioro dzieci z klasy trzeciej zostało zabranych na obserwację do szpitali. Pięcioro z nich czeka na wypis do domu, troje pozostaje na dalszej obserwacji – informowała we wtorek dyrekcja szkoły. 

Sprawę giszowieckiej podstawówki poruszył radny Jerzy Forajter z Forum Samorządowego na czwartkowej sesji Rady Miasta Katowice. Forajter pochwalił postawę dyrekcji i grona pedagogicznego, które zdecydowało o ewakuacji szkoły. Radny dopytywał o ustalenia w sprawie zatrucia dzieci w szkole.

Wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun, który był we wtorek w SP nr 51, podkreślił, że na miejscu ciągle pracują firmy zajmujące się wentylacją i klimatyzacją oraz ta odpowiedzialna za sprawność maszyny uzdatniającej wodę.

– Będziemy tak długo szukali przyczyny, aż ją po prostu znajdziemy, po  to żeby wyeliminować takie zdarzenia na przyszłość – stwierdził wiceprezydent Waldemar Bojarun. – Obiekt basenowy na chwilę obecną jest wyłączony – dodał.

Bojarun zaznaczył, że po wstępnym sprawdzeniu instalacja jest szczelna, a do obiektu nie miały dostępu osoby trzecie.

Szkoła na swojej stronie internetowej poinformowała, że basen będzie nieczynny do odwołania.

Zgodnie z wczorajszymi ustaleniami dziś w szkole dokonywane były kolejne pomiary. Na miejsce przyjechaly dwa oddziały straży pożarnej, w tym d/s substancji chemicznych. Z dokonanych kontrolnych pomiarów wynik wynosił 0/0. Na basenie oraz na pozostałym terenie szkoły nie stwierdzono obecności chloru.
Ze względu na konieczność szczegółowych przeglądów BASEN NIECZYNNY DO ODWOŁANIA.
Sale gimnastyczne funkcjonują zgodnie z planem zajęć – czytamy w komunikacie szkoły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
13 − 1 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.