Muzeum Śląskie wyprowadza się z al. Korfantego. 2 kwietnia Muzeum Śląskie wyprowadza się ze swojej siedziby przy al. Korfantego. Oficjalne pożegnanie z budynkiem będzie miało miejsce 19 maja. Wiadomo, że obiekt ma przejąć na swoją siedzibę Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która na razie oszczędnie gospodaruje informacjami w tej sprawie. Wiadomo, że budynek ma zostać wyremontowany.

Na al. Korfantego 3 Muzeum Śląskie zagościło po restytucji w 1984 roku, adaptacja wtedy jeszcze hotelu na potrzeby muzealne trwała do 1992 roku. Do 2015 roku budynek był główną siedzibą Muzeum Śląskiego.

– W ostatnich latach prezentowano tu wystawy czasowe oraz seanse fotoplastykonu, który swoje nowe miejsce już wkrótce znajdzie w siedzibie przy ul. Dobrowolskiego 1. Przy al. Korfantego mieściły się także biura i pracownie działów Archeologii, Etnologii i Historii, które w najbliższym czasie przeniesione zostaną do zrewitalizowanego budynku łaźni głównej na terenie siedziby w Strefie Kultury – informuje Danuta Piękoś-Owczarek z Muzeum Śląskiego.

Oficjalne pożegnanie z dawnym budynkiem nastąpi w trakcie Nocy Muzeów 19 maja. Kiedy wprowadzi się do nowej siedziby Metropolia? Tego na razie nie wiadomo.

– Siedziba Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii jest jedną z wielu spraw którymi zajmuje się GZM, ale nie jest ulokowana wysoko na liście naszych priorytetów – poinformował nas Rafał Kurowski z GZM. -Przyjęliśmy zasadę, że sprawa przyszłej siedziby GZM nie może być przedmiotem żadnych kontrowersji i nie może wiązać się z dużymi wydatkami. W związku z tym informacje, które będą dotyczyły siedziby, przekażemy dopiero po rozpoznaniu wszystkich możliwych wariantów jej pozyskania wraz z analizą ekonomiczną wybranego wariantu. Obecnie jednak finansowo i organizacyjnie koncentrujemy się na realizacji prorozwojowych i prospołecznych zadań. Chcielibyśmy aby mieszkańcy oceniali nas przez pryzmat naszych wspólnych sukcesów, nie siedziby – dodaje.

Wcześniej pojawiła się informacja, że budynek ma trafić do GZM bezpłatnie, obecnie jego  właścicielem jest Urząd Marszałkowski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 + 26 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.