Młodzi hokeiści trenują na lodowisku w Rudzie Śląskiej / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Rodzice mały hokeistów z Janowa piszą do prezydenta Katowic. Kilka tygodni temu publikowaliśmy pismo wystosowane przez rodziców małych hokeistów KH GKS Katowice. Ci prosili o miejsce do treningów w obiekcie Jantoru dla swoich pociech. Do tej pory trenowali na Satelicie w Spodku, ale to lodowisko ma zostać wyłączone z użytku. Na list rodziców dzieci z GieKSy odpowiedzieli rodzice maluchów z Janowa, które trenują na Jantorze. To jednak nie było ostatnie słowo w tej sprawie, bo do rodziców z Janowa napisali rodzice z GieKsy. 

Lodowisko w Spodku ma funkcjonować jedynie do końca marca, a potem dopiero od sierpnia do września. Dlatego dzieciom z GieKSy marzy się 20h w miesiącu właśnie na obiekcie Jantoru.

Reklama

– W Katowicach, poza Spodkiem, działają jeszcze dwa profesjonalne lodowiska – Jantor I i Jantor II. Oba zarządzane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Katowicach i funkcjonują w okresie, kiedy w Satelicie lód jest już odmrożony. Zdajemy sobie sprawę, że są one mocno obłożone, ale uważamy, że kluby, które z nich korzystają, powinny się podzielić z naszymi dziećmi godzinami na lodzie, tym bardziej, że ilość godzin wynajmowania przez nie lodowiska nawet dziesięciokrotnie przekracza nasze potrzeby. Przykładowo w okresie ostatnich pięciu miesięcy (sierpień – grudzień 2017 r.) MUKS Naprzód Janów korzystał z obu lodowisk w wymiarze od 157 do ponad 200 godzin w miesiącu, a UKŁ Spin w wymiarze od 110 do ponad 150 godzin w miesiącu – czytamy w piśmie rodziców, którzy ostatecznie poprosili o 20 godzin w miesiącu dla młodzików GieKSy.

– Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Katowicach w miarę możliwości zapewni godziny treningowe młodzieży Klubu Hokejowego GKS Katowice – poinformował nas Michał Wojaczek z MOSIR-u.

Swoje pismo do prezydenta wysłali też rodzice z Janowa.

– Nasze działania powinny być nastawione wyłącznie na interes  i korzyści jakie odniosą dzieci –młodzi zawodnicy klubów MUKS Naprzód Janów oraz KH Tauron GKS Katowice. Biorąc pod uwagę liczebność poszczególnych grup wiekowych w GKSie, nie widzimy żadnego sensu we wzajemnych roszczeniach do lodu. Możemy korzystać przecież z niego wspólnie czasie gdy dzieci trenujące w GKS będą miały kłopot z korzystaniem z lodowiska w „Spodku” – napisali rodzice maluchów z Janowa.

Poniżej pełna treść listu oraz treść kolejne pisma tym razem ze strony rodziców maluchów GieKSy skierowana do rodziców dzieci trenujących w Jantorze.

Szanowny Pan
Dr Marcin Krupa
Prezydent Miasta Katowice

 20 lutego bieżącego roku na portalu infokatowice.pl pojawił się list „Rodziców małych hokeistów Gieksy” do Pana Prezydenta. List ten wywołał wśród użytkowników obiektów Jantor I i Jantor II bardzo mieszane uczucia.

Rodzice młodych zawodników GKSu wskazują już na początku, że „Miasto Katowice od kliku lat przeznacza duże pieniądze na sport w mieście, w tym przede wszystkim na wielosekcyjny klub GKS Katowice”. Zdajemy sobie sprawę, że zaplecze finansowe oraz relacje własnościowe stawiają nas – rodziców zawodników innych klubów niż GKS Katowice w gorszej sytuacji.

W liście Rodzice małych zawodników KH GKS Katowice zwracają się do Pana z prośbą  o udostępnienie ich dzieciom lodowisk w obiektach MOSiR: Jantor I i Jantor II w wymiarze 20 godzin miesięcznie. Zaznaczają przy tym wspaniałomyślnie, że z uwagi na to, że ich podopieczni uczęszczają do szkół i przedszkoli, a oni jako ich opiekunowie, w większości są osobami pracującymi, „interesują ich jedynie weekendy i godziny popołudniowe (16:00-21:00)”.

Powyższe kwestie wywołały burzę wśród rodziców zawodników z klubów, które korzystają na co dzień z obiektów MOSiR.

Nie będziemy szczególnie mocno rozwodzić się nad przedłożoną w liście do Pana Prezydenta argumentacją. Warto jednak wspomnieć, że nasze dzieci też są uczniami, a większość z nas jest również aktywna zawodowo. Oba te czynniki uniemożliwiają naszym dzieciom uczestnictwo w zajęciach w porach innych niż te, które interesują rodziców małych zawodników z GKSu.

Lodowiska MOSiR: Jantor I i Jantor II są użytkowane przez MUKS Naprzód Janów, UKŁ SPIN Katowice, SMS PZHL, Kojotki Naprzód Janów oraz 7 drużyn amatorskich. Na lodowiskach są organizowane tzw. OSHL (na mocy umowy z Miastem Katowice i PZHL). Dodatkowo MOSiR organizuje ślizgawki, PZHL organizuje zgrupowania kadr, konsultacje, turnieje (EIHC, Mistrzostwa Świata Kobiet), a ŚZHL swoje turnieje (np.: WORIOR CUP). Na lodowiskach zajęcia i turnieje organizuje również Katowicki Klub CURLINGU. Również KH Tauron GKS Katowice korzysta z lodu w Janowie – nie są to przypadki rzadkie, a potrzeby tej drużyny traktowane są zawsze priorytetowo.

Rodzice zawodników GKSu wyliczyli, że ich potrzeby na lód są dziesięciokrotnie mniejsze niż potrzeby MUKS Naprzód Janów. W tym miejscu warto wskazać zasadniczą różnicę w ocenie obu klubów. W GKSie trenuje około 40 dzieci z roczników 2009, 2010, 2011 i młodsi. Klub posiada jedną (!) drużynę zgłoszoną do ŚZHL grającą w rozgrywkach MINI (2009 i młodsi). Na ostatnim turnieju (Tychy 25.02.2018), który wygrany został przez drużynę z Janowa, GKS reprezentowało 7 zawodników. Reszta drużyny była uzupełniona zawodnikami z Klubu ZRYW Ruda Śląska. Trudno taką ilość zawodników porównywać do 8 drużyn Naprzodu Janów, w różnych kategoriach wiekowych zgłoszonych do PZHLu, nie wspominając o naborze (ok. 40 dzieci) i zajęciach prowadzonych dla okolicznych szkół.

Co my, rodzice zawodników korzystających z obiektów MOSiR w Nikiszowcu, będziemy mieli  zrobić, gdy ruszą prace budowlane w Jantorze II, a Jantor I będzie podlegał pracom remontowym?     O udostępnienie jakiego lodowiska młodym zawodnikom będziemy się wtedy mogli zwrócić do Pana Prezydenta?

Szanowny Panie Prezydencie prosimy o wyjaśnienie, co spowodowało, że Wojewódzka Hala Widowiskowo – Sportowa „Spodek” (razem z lodowiskiem) jako obiekt użyteczności publicznej, wybudowany ze środków publicznych i z przeznaczeniem do użyteczności publicznej, przekazany został przez Miasto Katowice prywatnemu podmiotowi, który czerpie z tytułu użytkowania tego obiektu korzyści, nie uwzględniając szerokiego interesu społecznego mieszkańców miasta. Dzieci, w tym przede wszystkim mali hokeiści GKSu, mają utrudniony dostęp do tego obiektu.

Szanowny Panie Prezydencie, jesteśmy dalecy od eskalowania konfliktu, który odbije się wyłącznie na naszych dzieciach. Nasze działania powinny być nastawione wyłącznie na interes i korzyści jakie odniosą dzieci –młodzi zawodnicy klubów MUKS Naprzód Janów oraz KH Tauron GKS Katowice. Biorąc pod uwagę liczebność poszczególnych grup wiekowych w GKSie, nie widzimy żadnego sensu we wzajemnych roszczeniach do lodu. Możemy korzystać przecież z niego wspólnie czasie gdy dzieci trenujące w GKS będą miały kłopot z korzystaniem z lodowiska w „Spodku”.

Pragniemy Pana Prezydenta poinformować, że wystąpiliśmy do Rodziców młodych hokeistów z GKSu Katowice z zaproszeniem dla ich dzieci na zajęcia prowadzone przez MUKS Naprzód Janów. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że ograniczony dostęp do lodowiska jest frustrujący dla osób zaangażowanych w szkolenie młodych hokeistów i młodych zawodników. Wobec tego zapraszamy do udziału w naszych zajęciach dzieci oraz kadrę trenerską GKSu, której zaangażowanie i profesjonalizm mogłaby pomóc w prowadzeniu i organizacji naszych treningów. Takie rozwiązanie będzie dla wszystkich korzystne. Jesteśmy dwoma klubami z jednego miasta i powinniśmy sobie pomagać!„.

Odpowiedź na list rodziców dzieci grających pod marką GKS-u Katowice.

Drodzy trenerzy, kierownicy oraz rodzice hokeistów MUKS Naprzód Janów

Z uwagą przeczytaliśmy Państwa list do nas oraz pismo, które wystosowaliście Państwo do Prezydenta Miasta Katowice dr Marcina Krupy. W obu tych dokumentach wspominacie o mieszanych uczuciach w Państwa klubie, które spowodowane zostały naszą prośbą z 20 lutego br., skierowaną do MOSiR-u Katowice o udostępnienie naszym dzieciom lodowiska Jantor w czasie, gdy lodowisko w Spodku będzie nieczynne.

Pragniemy zdecydowanie zaznaczyć, że celem naszej prośby do MOSiR-u nie było wywoływanie konfiktu między klubami KH GKS Katowice oraz MUKS Naprzód Janów. Zwrócililiśmy się jedynie do miejskiego zarządcy obiektu sportowego Jantor z prośbą o udostępnienie tegoż obiektu dla młodych zawodników klubu, który notabene także jest miejski. Ponadto, mając na uwaze fakt, że sekcja młodzieżowa klubu KH GKS Katowice dopiero się rozwija i nie jest tak liczna, jak sekcje młodzeżowe klubów sportowych obecnie korzystających z lodowisk Jantor I oraz Jantor II, wnioskowaliśmy o udostępnienie tych obiektów w wymiarze ok. dziesięciokrotnie mniejszym niż używany przez wspomniane przez nas kluby. Nadmieniamy, że wymiar godzin wynajmowanych przez klub MUKS Naprzód Janów otrzymaliśmy bezpośrednio z MOSiR-u Katowice.

Szanowni Państwo, jak już wspomnieliśmy, naszym celem nie było spowodowanie konfliktu, a jednie umożliwienie treningu dzieciom. W związku z tym, Państwa propozycja wspólnych treningów młodych adeptów hokeja z KH GKS Katowice oraz MUKS Naprzód Janów wydaje się nam dobrym pomysłem, który z pewnością przyczyni się do rozwoju dzieci z obu klubów w duchu sportowej rywalizacji. W zwązku z tym, że jako rodzice nie mamy kompetencji ustalania planów oraz formy treningów, przekazaliśmy Państwa ofertę kadrze trenerskiej klubu KH GKS Katowice, aby decyzja o podjęciu współpracy oraz jej kształcie została podjęta przez oficjalne struktury obu klubów.

Z wyrazami szacunku,

Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
20 − 20 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.