Co nagle to po diable, czyli jak placem Marii i Lecha Kaczyńskich dezorientują podróżnych w Katowicach. Na Dworcu PKP w Katowicach można się pogubić. Z jednej strony jak wychodzi się z peronów znaki kierują na plac Szewczyka. Gdy tylko przejdzie się do hali dworca plac Szewczyka i oznaczenia kierujące w jego stronę znikają i objawia się plac im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Pasażera, który nie zna Katowic, ani całego galimatiasu związanego ze zmianą nazwy placu może to zdezorientować. Słowem ktoś za szybko powiedział A, ale na B chyba nie starczyło wyobraźni.

Generalnie na samym placu Szewczyka nic się nie zmieniło. Nazwa placu ciągle widnieje taka jak przez lata, mimo, że w grudniu 2017 roku wojewoda śląski wykorzystując możliwości tzw. „ustawy dekomunizacyjnej” zamienił Szewczyka na Marię i Lecha Kaczyńskich. Na wspomnianym placu odbył się nawet duży protest, a do wojewody skierowano petycję w sprawie przywrócenia w nazwie Szewczyka.

Plac Szewczyka / tablica informacyjna / fot. InfoKatowice.pl

Ostatecznie Rada Miasta zaskarżyła decyzję wojewody do sądu, chociaż ma tutaj małe szanse na powodzenie. W odpowiedzi na skargę radnych, którą rozpatrzy sąd, wojewoda stwierdził, że wystąpił do prezydenta Katowic o podanie nowej nazwy dla placu, ale odpowiedzi nie otrzymał.

„Niezależnie od powyższego wskazać należy, iż Wojewoda Śląski – choć żaden przepis nie przewiduje takiego obowiązku – zwrócił się do Prezydenta Miasta Katowice z prośbą o podanie propozycji nowej nazwy ww. placu, adekwatnej do nazw ulic, które położone są w najbliższej okolicy, jednakże Prezydent nie złożył żadnej propozycji” – czytamy w odpowiedzi na skargę.

Sprawa zostanie rozstrzygnięta dopiero, gdy skargę rozpatrzy sąd. Wtedy też należy spodziewać się (lub nie) zmiany nazwy placu z oficjalną zmianą tablicy określającej patrona. Na razie widnieje tam Wilhelm Szewczyk. Na Dworcu PKP trochę się pośpieszyli ze zmianą nazwy, ale też zrobili to połowicznie. Kaczyńscy z Szewczykiem zdaje się mocują się nie tylko w sądzie, ale i w samym obiekcie dworca.

Co ciekawe, w komunikacie prasowym do dziennikarzy, Galeria Katowicka też zaczęła używać nowej nazwy placu. Zdaje się Kaczyńscy zaczynają systematycznie wypierać Szewczyka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
7 + 11 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.