W Katowicach trwają konsultacje nad nowymi okręgami wyborczymi. Największą zmianą jest przeniesienie Murcek do drugiego okręgu razem z Dąbrówką Małą, Szopienicami, Burowcem, Janowem, Nikiszowcem i Giszowcem – pomimo dodania dzielnicy do nowego okręgu liczba radnych się nie zmieni, nadal wybierana będzie 5. Przeniesiono także Dąb. 

– Zdajemy sobie sprawę z faktu, że w Katowicach, podobnie jak w wielu innych miejscowościach, od lat utrwaliły się w świadomości mieszkańców określone reguły przeprowadzania wyborów i związana z nimi trwała przynależność dzielnic do okręgów wyborczych. Dlatego, zgodnie z obowiązującym prawem, będąc zobowiązani do wykonania odpowiednich modyfikacji, kierowaliśmy się zasadą, by nowe ustalenia w możliwie jak najmniejszym stopniu ingerowały w obowiązujący od lat podział terytorialny – mówi Maciej Stachura naczelnik Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Katowice, który bez powodzenia startował w poprzednich wyborach do Rady Miasta Katowice z list Forum Samorządowego. – Wprowadzane zmiany dotyczą powiększenia dwóch okręgów wyborczych. Do okręgu drugiego zostaną włączone Murcki, natomiast do okręgu trzeciego zostanie dołączony Dąb. Te modyfikacje nie wpłyną na zmianę ilości radnych wybieranych w okręgach – dodaje Stachura.

Już pojawiły się obawy, że przeniesienie Murcek może oznaczać, że nikt z tego rejonu Katowic do Rady Miasta się nie dostanie. Zresztą lokalni działacze w rozmowie z nami podkreślają, że w okręgu nr 2. Giszowiec przegłosowuje Szopienice, Dąbrówkę, a teraz także i Murcki.

Poruszenie wywołała także zmiana okręgu dla Dębu.

– Co wspólnego ma Dąb z osiedlem Paderewskiego, albo co wspólnego mają Murcki z Dąbrówką Małą? To przecież dwa różne bieguny miasta, a wrzuca się je do jednego okręgu wyborczego – usłyszeliśmy od jednego z lokalnych działaczy.

Po wprowadzonych zmianach okręgi wyborcze będą wyglądały w następujący sposób:

  • Okręg nr 1 – Ligota-Panewniki, Piotrowice-Ochojec, Zarzecze, Kostuchna, Podlesie  (7 radnych)
  • Okręg nr 2 – Dąbrówka Mała, Szopienice-Burowiec,  Janów-Nikiszowiec, Giszowiec, Murcki  (5 radnych)
  • Okręg nr 3 – Śródmieście, Osiedle Paderewskiego-Muchowiec, Brynów część wschodnia-Osiedle Zgrzebnioka, Dąb (5 radnych)
  • Okręg nr 4 – Załęska Hałda-Brynów część zachodnia, Załęże, Osiedle Witosa, Osiedle Tysiąclecia (6 radnych)
  • Okręg nr 5 – Zawodzie, Wełnowiec-Józefowiec, Koszutka, Bogucice (5 radnych)

Na Platformie Konsultacji Społecznych można zabierać głos w sprawie nowych okręgów wyborczych. Odnośnik do konsultacji znajdziecie tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
15 + 3 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.