Płacisz podatki w Katowicach? To masz teraz większe szansę na wysłanie dziecka do żłobka miejskiego. To zmiany w zasadach przyjmowania maluchów do żłobka, które wprowadzili katowiccy radni na grudniowej sesji. Kluczowa ilość punktów zostanie przyznana tym rodzicom, którzy są zameldowani w Katowicach i tutaj płacą podatki.

– Jeżeli przynajmniej jeden z rodziców lub opiekunów prawnych odprowadza w Katowicach podatek – to podczas ubiegania się o miejsce w żłobku przyznamy dodatkowych 50 punktów na dziecko – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Jeżeli ktoś w Katowicach płaci podatki – to te środki możemy przeznaczać później na budowę nowych placów zabaw, rewitalizację skwerów osiedlowych lub inne ważne dla katowiczan inwestycje. Z drugiej strony zakładam, że takie działanie będzie zachętą dla osób, które w Katowicach już mieszkają – by także tutaj się zameldowały – dodaje Krupa.

Dodatkową preferencją w ubieganiu się o miejsce w żłobku objęte zostały także dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Reklama

– W takim przypadku przyznamy dodatkowych 7 punktów. Taka zmiana to odpowiedź na głosy rodziców niepełnosprawnych dzieci, którzy ponoszą większy trud w ich wychowaniu – a my jako miasto mamy obowiązek im to ułatwić – mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Od 2015 roku w Katowicach powstało 170 nowych miejsc w żłobkach i jest ich dziś łącznie 789. W tym roku powstaną kolejne żłobki na Tysiącleciu i Kostuchnie.

Poza nowymi kryteriami – w sposobie rekrutacji nic się nie zmienia. Przykładowo dla kryteriów: dziecko wychowywane przez samotnego rodzica lub opiekuna prawnego, pracującego, studiującego, uczącego się w trybie dziennym – 20 pkt; dziecko, którego rodzice / opiekunowie prawni oboje pracują, studiują, uczą się w trybie dziennym – 18 pkt; dziecko rodziców / opiekunów prawnych, wobec których obojga orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, bądź równoważny stopień niepełnosprawności – 15 pkt.

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
24 − 21 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.