Nie dla wieżowców przy Strefie Kultury. Trwa zbiórka podpisów pod apelem do prezydenta Katowic

A. Maciaszczyk

Nie dla wieżowców przy Strefie Kultury. Dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach Alicja Knast protestuje przeciwko budowie osiedla przy Strefie Kultury. Firma TDJ chce wybudować wieżowce na 5 ha działce. Mają w pierwszej fazie powstać trzy 12 kondygnacyjne budynki – czyli około 300 mieszkań.

– Czy to oznacza, że wstydzimy się postindustrialnej przeszłości? – pyta na opublikowanym w sieci nagraniu dyrektor Muzeum Śląskiego, która dodała, że udało się wytworzyć przepiękną Strefę Kultury, której nie powinny przysłonić tak wysokie budynki. Nie negując przy tym potrzeby inwestycji w sąsiedztwie Strefy Kultury.

Dyrektor apelowała o niedziałanie polityką faktów dokonanych. W sieci zbierane są już podpisy pod apelem przeciwko uruchamianiu dużych inwestycji w bezpośrednim sąsiedztwie Strefy Kultury.

Dopuszczenie do powstania w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Śląskiego budynków wysokich, górujących nad zabytkową tkanką byłej kopalni Ferdynand-Katowice, przy braku rozwiązań systemowych w postaci opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uwzględniającego historyczne dziedzictwo obszarów sąsiednich, będących przedmiotem ochrony konserwatorskiej, zmienią bezpowrotnie krajobraz tej części miasta, niwecząc wysiłki projektantów i przekreślając efekt, jaki udało się uzyskać, budując nową siedzibę Muzeum – czytamy w apelu. 

O planach budowy osiedla przy Stefie Kultury mówiło się już od dłuższego czasu. Niedawno pojawiły się konkrety. Inwestycję developera firmy TDJ Estate ma zaprojektować Medusagroup.

– Zdajemy sobie sprawę, jak istotna jest to przestrzeń dla Katowic i całego regionu. Wiedzieliśmy to już od momentu zakupu działki we wrześniu 2015 r. Dlatego też dużo czasu, znacząco więcej niż wskazuje na to rynkowa praktyka, poświęcamy na przygotowanie koncepcji urbanistycznej i architektonicznej. Proces ten trwa od blisko dwóch lat. Uczestniczą w nim renomowani śląscy architekci, którzy na swoim koncie mają nie tylko świetnie oceniane projekty, ale także doskonale rozumieją to miejsce. Jak większość osób pracujących przy tej inwestycji, pochodzą z Górnego Śląska. Wiedzą, że ich propozycje powinny stanowić kontynuację, a jednocześnie uzupełnienie dla obiektów Strefy Kultury. Mieszkańcy naszego osiedla swoimi codziennymi aktywnościami powinni dodatkowo wzbogacić witalność tego obszaru – mówił Maciej Wójcik, prezes zarządu TDJ Estate.

Na terenie znajdującym się przy skrzyżowaniu ulic Góreckiego i Nadgórników, w pierwszym etapie inwestycji zaplanowane zostały trzy budynki, w których powstanie łącznie ok. 300 mieszkań. Przyszli mieszkańcy osiedla będą mogli wybierać spośród kawalerek, mieszkań dwu-, trzy- i czteropokojowych o metrażach od ok. 27 do 223 mkw.

– Największą wartością tego projektu jest jego zatopienie w przestrzeni parkowej. Nie chcę na siłę szukać odniesień do dużych miast na świecie, w których centralnie zlokalizowany park stanowi wartość dla mieszkańców. Warto podkreślić, że funkcja mieszkaniowa w tym miejscu pozwoli uniknąć tworzenia się monokultury centrum Katowic – deklarował Przemo Łukasik, architekt, współwłaściciel pracowni Medusagroup.

1 Komentarz

  1. Swoją drogą pracownicy Pana Krupy od 2008 roku (wtedy zaczęli tworzyć ten plan) nie potrafią uchwalić miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru. To jest chyba najdłużej uchwalany plan zagospodarowania w Polsce. Urząd miał narzędzia żeby wpłynąć na wygląd tej przestrzeni, ale przez nieudolność (lub może celową chęć pozostawienia deweloperowi wolnej ręki) nie zabezpieczył terenu planem. Gdyby nie zwlekali 10 lat i zapytali katowiczan o zdanie to by się pewnie dowiedzieli że mieszkańcy nie chcą tam 19-piętrowego blokowiska, tylko przyjemniejszą, ludzką, centro-twórczą zabudowę. Teraz gdy deweloper dostał już warunki zabudowy i może budować co chce, to pewnie dopiero ten plan uchwalą. Przypadek?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
7 + 5 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.