Strefa Kultury / fot. mat. pras.

Przy Strefie Kultury powstanie osiedle mieszkaniowe. Na początek trzy wieżowce  300 lokalami. To jednak dopiero pierwszy etap. Inwestycje planuje TDJ Estate na działce o powierzchni 5 ha. Projektowaniem budynków zajmie się Medusagroup. Osiedle ma być otwarte, estetyczne i funkcjonalnie harmonizować z wyjątkowym otoczeniem. 

O planowanej przez TDJ Estate inwestycji mieszkaniowej w sąsiedztwie katowickiej Strefy Kultury po raz pierwszy zrobiło się głośno w styczniu 2017 r. Inwestor poinformował wtedy o wynikach konkursu architektonicznego, który nie został jednoznacznie rozstrzygnięty, jednakże zapoczątkował rozmowy z kilkoma pracowniami. Do współpracy przy tworzeniu finalnej wizji osiedla zaproszono Medusagroup.

Proces projektowania był bardzo złożony. W ostatnich kilkunastu miesiącach koncepcja ewoluowała i dojrzewała. Priorytetem stało się stworzenie przestrzeni doskonale korespondującej z prestiżowym otoczeniem. Sąsiedztwo instytucji kulturalnych, takich jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Muzeum Śląskie, które są dziś ikonami i wizytówkami Katowic, wymagało pokory. Inwestorowi towarzyszyła jednocześnie ambicja, by zrealizować projekt wyjątkowy w skali ponadregionalnej oraz prezentujący architekturę na światowym poziomie.

Reklama
Teren inwestycji / fot. mat. pras.

– Zdajemy sobie sprawę, jak istotna jest to przestrzeń dla Katowic i całego regionu. Wiedzieliśmy to już od momentu zakupu działki we wrześniu 2015 r. Dlatego też dużo czasu, znacząco więcej niż wskazuje na to rynkowa praktyka, poświęcamy na przygotowanie koncepcji urbanistycznej i architektonicznej. Proces ten trwa od blisko dwóch lat. Uczestniczą w nim renomowani śląscy architekci, którzy na swoim koncie mają nie tylko świetnie oceniane projekty, ale także doskonale rozumieją to miejsce. Jak większość osób pracujących przy tej inwestycji, pochodzą z Górnego Śląska. Wiedzą, że ich propozycje powinny stanowić kontynuację, a jednocześnie uzupełnienie dla obiektów Strefy Kultury. Mieszkańcy naszego osiedla swoimi codziennymi aktywnościami powinni dodatkowo wzbogacić witalność tego obszaru – mówi Maciej Wójcik, prezes zarządu TDJ Estate.

Autorzy projektu zwrócili szczególną uwagę na wyjątkowe uwarunkowania lokalizacyjne, sięgając też do tradycji architektonicznych Katowic. Stolica województwa śląskiego należy bowiem do pierwszych miast, w których budowano wysokościowce. Osiedle Gwiazdy, Kukurydze na Os. Tysiąclecia czy Drapacz Chmur stały się miejskimi ikonami, znakami rozpoznawczymi Katowic. Te okoliczności, wraz z innymi przesłankami, zaowocowały pomysłem stworzenia wysokich budynków – do 12 kondygnacji nadziemnych w pierwszej fazie inwestycji.

– To projekt w ważnym dla nas i dla Katowic miejscu. Składają się na niego wysokie budynki mieszkaniowe, których cechą naczelną są przeszklone elewacje o kubistycznej estetyce. Największą wartością tego projektu jest jego zatopienie w przestrzeni parkowej. Nie chcę na siłę szukać odniesień do dużych miast na świecie, w których centralnie zlokalizowany park stanowi wartość dla mieszkańców. Warto podkreślić, że funkcja mieszkaniowa w tym miejscu pozwoli uniknąć tworzenia się monokultury centrum Katowic – mówi Przemo Łukasik, architekt, współwłaściciel pracowni Medusagroup.

Na terenie znajdującym się przy skrzyżowaniu ulic Góreckiego i Nadgórników, w pierwszym etapie inwestycji zaplanowane zostały trzy budynki, w których powstanie łącznie ok. 300 mieszkań. Przyszli mieszkańcy osiedla będą mogli wybierać spośród kawalerek, mieszkań dwu-, trzy- i czteropokojowych o metrażach od ok. 27 do 223 mkw.

Iwestor chcąc sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów nie wyklucza również możliwości łączenia mieszkań na najwyższych kondygnacjach w celu tworzenia przestronnych, prestiżowych powierzchni z widokiem na unikatową panoramę Katowic. Budynki zaprojektowane w pierwszej fazie projektu będą połączone parterem dedykowanym dla 12 lokali usługowych, których metraże wyniosą od 28 do niemalże 300 mkw. W części podziemnej przewidziano dwukondygnacyjny garaż.

W toku są procedury formalne. Inwestor na początku lutego otrzymał oficjalne warunki zabudowy dla pierwszego etapu inwestycji. Jej uruchomienie ma nastąpić w połowie 2018 r. W tym samym terminie ruszy także sprzedaż mieszkań i lokali usługowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 − 2 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.