Dron / fot. UM Katowice

Sprawdzają czym palimy przy szkołach i przedszkolach w Katowicach. W Katowicach ruszyła akcja wzmożonych kontroli pieców w rejonie szkół i przedszkoli. Wszystko po to, aby w pobliżu miejsc, gdzie przebywają dzieci jak najbardziej ograniczyć zjawisko niskiej emisji. Nad kominami pojawi się też specjalistyczny dron, który jest testowany w Katowicach. Urządzenie bada m.in. skład chemiczny dymu wydobywającego się z komina.

W mieście mamy 162 jednostki oświatowe – szkoły, przedszkola i poradnie, gdzie każdego dnia przebywa tysiące dzieci. Obiekty znajdują się w dużej mierze w sąsiedztwie domów i budynków mieszkalnych, które ogrzewane są za pomocą starych pieców węglowych.

Reklama

W związku z zakończeniem ferii i powrotem dzieci do szkół, katowicka Straż Miejska będzie prowadzić kontrole właśnie na tych obszarach.

– Niski komin oznacza niewielki promień osiadania ulatujących z niego szkodliwych substancji.  Najczęściej szacuje się, że zatruwają one otoczenie w promieniu 100 metrów.  Osoby palące śmieci i złej jakości paliwo zatruwają więc siebie i najbliższe sąsiedztwo. Stąd decyzja o wzmożonych kontrolach w najbliższym otoczeniu szkół – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W poniedziałek rozpoczęły się kontrole budynków w sąsiedztwie m.in. SP nr w 48 Murckach, SP nr 51 w Giszowcu,  SP nr 9 w Panewnikach i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Bogucicach. W kolejnych dniach pojawią się przy placówkach oświatowych, także z dronem, który obecnie jest testowany.

Dron już jest odpowiedzialny za wykrycie w kilku przypadkach spalania materiałów niedozwolonych, za co karano 500 zł mandatami. W kilku przypadkach pobrano też próbki do analizy. W trakcie kontroli zobowiązano też kilka lokali do wymiany pieca do 2020 roku.

– Nie ma zgody na trucie mieszkańców. Stąd z jednej strony szereg kontroli, ale także możliwości na pozyskanie dofinansowania, dodatku na zakup opału czy szereg inwestycji, które realizujemy jako miasto – mówi prezydent Katowic.

Walka z trucicielami trwa

W Katowicach najbardziej potrzebujący od września ubiegłego roku otrzymują dodatek na zakup dobrej jakości paliwa wysokości 900 zł. Od  września 2017 pomocą objęto 1370 rodzin w łącznej wysokości ponad 1 mln zł, a w 2018 roku pomocą na zakup opału planuje się objąć 1640 rodzin na łączną kwotę blisko 1,5 mln.

Przypomnijmy także, że w ostatnich dniach w Katowicach zapowiedziały nowe funkcje KISMiA, testowanie dronu i ponad pół miliarda złotych na inwestycje, których głównym celem jest ograniczenie problemu smogu i kolejne setki milionów na przedsięwzięcia, których pośredni efekt będzie taki sam – Katowice aktualizują plan walki z niską emisją, a przy okazji wykorzystują nowoczesne technologie do unikalnych w skali kraju, a nawet Europy działań.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
13 − 6 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.