Reklama

Kamery KISMiA będą badały jakość powietrza w Katowicach. Szykuje się ulepszenie Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy. KISMiA obecnie liczy 219 kamer, ale będzie ich więcej. Trwa przetarg na kolejnych 30. To jednak nie wszystko, bo system zostanie wyposażony w nowe funkcjonalności – m.in. sprawdzanie jakości powietrza i prognozowanie jej na kilka dni do przodu.

Rozbudowa systemu będzie kosztowała 4,3 mln zł. W 32 punktach miasta przy kamerach zostaną zainstalowane czujniki jakości powietrza. Docelowo będzie ich o 127 więcej, dzięki planowanemu wdrożeniu projektu AWAIR w Katowicach. Pierwsze czujniki mają się pojawić do wakacji.

Reklama

– W ramach AWAIR czujniki będą instalowane w żłobkach, przedszkolach szkołach i innych instytucjach. KISMiA poprzez sieć czujników będzie zbierać informacje o jakości powietrza, a także m.in. o temperaturze, wilgotności powietrza, prędkości i kierunku wiatru. Mając na uwadze fakt, że część czujników zainstalowana będzie w pobliżu kamer KISMiA – będzie można analizować korelację np. jakości powietrza i natężenia ruchu – informują katowiccy urzędnicy.

Więcej rzetelnej informacji

Dane z czujników mają być ogólnodostępne i wykorzystywane w aplikacjach przez programistów. Magistrat też zamierza informować z wyprzedzeniem mieszkańców o prognozowanej jakości powietrza.

To jednak nie wszystko, Bo na nowych możliwościach KISMiA mają też skorzystać służby. Przykładowe korzyści podał katowicki magistrat.

  • Strażacy jadąc na akcję do pożaru będą wiedzieli z jakiej strony podjechać do budynku – biorąc pod uwagę siłę i kierunek wiatru. Podgląd na żywo pozwoli ocenić dyspozytorowi ile jednostek należy wezwać. Dojeżdżając na miejsce wydarzenia – będzie można zidentyfikować ewentualne zatory drogowe (w czasie rzeczywistym) i znaleźć dla nich objazdy lub unikać jazdy pewnymi ulicami – ponieważ zebrane dane pokazują, że w danych dniach w ściśle określonych godzinach tworzą się tam zatory drogowe.
  • Zdefiniowanie miejsca i czasu w którym często są popełnianie przestępstwa – pozwoli np. kierować w takie miejsca patrole policje w określonych godzinach w celach prewencyjnych.
  • Informacja dot. notorycznego nieprawidłowego parkowania w danym miejscu przez różne pojazdy pozwoli na częstsze wysyłanie patrolu w dane miejsce. Z drugiej strony może to być informacja, która później stanie się ważnym czynnikiem w procesie inwestycyjnym, gdy okaże się, że w takim miejscu często zostawiają pojazdy rodzice dowożący dzieci do szkół i nie mają gdzie parkować i przydałby się im mały parking na 2-3 pojazdy. Przykład ten pokazuje, że dane z KISMiA  mogą być wykorzystanych w innych dziedzinach życia miasta, jako czynnik wpływający na podejmowanie decyzji.
  • Optymalizowanie działania patroli Straży Miejskiej. Strażnicy w Katowicach zostaną wyposażeni w nadajniki GPS. Dzięki temu dyspozytor będzie wiedział, gdzie dany patrol się znajduje oraz jaki ma status – czy jest „wolny”, czy też przeprowadza interwencję. Straż Miejska w Katowicach wprowadzi także kamery osobiste rejestrujące pełny przebieg służby funkcjonariuszy.

W 2017 roku system KISMiA zidentyfikował 4192 potencjalnych zagrożeniach, 484 zakończyły się mandatami.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
7 + 21 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.