Archikatedra Chrystusa Króla / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Miasto przeznaczy 1,2 mln złotych na remonty kościołów. Władze Katowic chcą udzielić dotacji na remonty i prace konserwatorskie czterech kościołów. Na ten cel przeznaczone zostanie 1,2 mln złotych. Dodatkowo 100 tys. złotych z miejskiego budżetu wesprze renowację elewacji kamienicy na rogu ulic 3 Maja i Słowackiego.

Władze właśnie przygotowały projekt uchwały rady miejskiej w sprawie udzielenia dotacji z budżetu miasta Katowice na rok 2018 na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. Wybrano pięć zabytków, a łączna kwota dotacji to 1 305 500 złotych. Większość z tej kwoty, bo aż 1,2 mln złotych, będzie przeznaczona na wsparcie prac przy czterech zabytkowych kościołach.

205 tys. złotych zostanie przeznaczone na kontynuację prac w kościele pw. św. Jana i Pawła Męczenników w Dąbie. Chodzi o prace przy wymianie więźby dachowej i wymianie pokrycia dachu nad kaplicą oraz na prace przy wieżyczce sygnaturki na skrzyżowaniu nawy głównej i transeptu kościoła.

Kolejne 700 tys. złotych wspomoże renowację elewacji katowickiej archikatedry. Remont konserwatorski będzie dotyczył elewacji południowo-zachodniej budynku katedry wraz z odwodnieniem dachu, remont elewacji i dachu budynku zakrystii oraz wymiany okien.

100 tys. złotych będzie przeznaczone na kontynuację prac przy renowacji elewacji wieży kościoła pw. św. Piotra i Pawła przy ul. Mikołowskiej. Z kolei 200 tys. złotych zostanie spożytkowane na remont konserwatorski organów firmy Sauer opus 1240 (wybudowanych w 1922 roku z użyciem organów Carla Volkmanna z roku 1865) w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Warszawskiej 18.

100 tys. złotych z dotacji otrzyma wspólnota mieszkaniowa kamienicy przy ul. 3 Maja 40 / ul. J. Słowackiego 22. Chodzi o remont elewacji frontowej kamienicy, nazywanej „białą damą” (z uwagi na zastosowaną szkliwioną cegłę).

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 − 17 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.