Tężnia solankowa / fot. UM Katowice

Ruszyła budowa tężni solankowej w Parku Zadole. W dzielnicy Ligota powstanie tężnia solankowa. Zdecydowali o tym mieszkańcy Katowic, którzy oddali ponad 15 tys. głosów na tę inwestycję zgłoszoną w ramach Budżetu Obywatelskiego. W końcu ruszyły prace przy budowie obiektu.

Prace ruszyły w środę, prowadzi je firma LAHMA.  W opinii specjalistów przebywanie w pobliżu tężni jest pomocne w czasie leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych czy nadciśnienia tętniczego. Wszystko to za sprawą powietrza, które jest nasycone solankowym aerozolem.

– Z uwagi na walory zdrowotne tężni chcemy, by jak najwięcej osób mogło z niej jednocześnie korzystać. Zależy nam też na zastosowaniu wysokiej jakości materiałów. Zdrowie mieszkańców Katowic to dla nas bardzo ważna inwestycja. Dlatego już na etapie projektowania postanowiliśmy, że tężnia będzie większa niż wynikałoby to z projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego. Oczywiście pomysłodawca budowy tężni zaakceptował takie zmiany – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Tężnia solankowa / fot. UM Katowice

Rozszerzony zakres inwestycji wpłynął na konieczność zwiększenia środków na ten cel. Koszt budowy tężni wzrósł z planowanych 2,1 mln zł do 2,6 mln zł. Tężnia będzie gotowa w listopadzie tego roku.

Obiekt będzie miał 6,9 m wysokości, 37,5 m długości i 11,5 m szerokości, a tereny przy tężni zostaną wzbogacone o zieleń, a także małą architekturę, która będzie dostosowana także do osób starszych i niepełnosprawnych.

Niedawno swoją tężnie uruchomiły Tychy, w Parku Południowym, od niedawna Parku bł. Karoliny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
7 + 5 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.